Annalena Bilsini: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 4 bajty ,  4 lata temu
m
zamieniam magiczny ISBN na szablon
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(kat)
m (zamieniam magiczny ISBN na szablon)
Materializm i praktyczne podejście do życiowych problemów jest cechą przypisaną w utworze kobietom (reprezentowanym przez Annalenę), podczas gdy mężczyzn, ukazanych na przykładzie stryja, cechuje życiowy fatalizm i przywiązanie do moralnego życia<ref name="del24"/>.
=== Miejsce i czas akcji ===
''Annalena Bilsini'', podobnie jak zdecydowana większość utworów Deleddy, rozgrywa się na włoskiej wsi. Autorka nie podejmuje w niej problemów wykraczających poza życie wiejskie - nawet informacja o posiadaniu przez Gianniniego fabryki nie ma wpływu na tok akcji<ref name="del24">J. Heistein, ''Wstęp'' [w:] G. Deledda, ''Annalena Bilsini'', Wrocław 1985, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, {{ISBN |8304018683}}, s.24-32</ref>. Wieś została ukazana jako środowisko zamknięte. Ani pobyt Pietra w wojsku, ani lektura gazet, jakiej oddaje się drugi syn tytułowej bohaterki, Giovanni, nie wpływają na zachowanie bohaterów, ani na ich położenie. Sukces lub klęska mieszkańców wsi jest jedynie rezultatem ich własnych poczynań<ref name="del24"/>. Bilsini wzbogacają się dzięki ciężkiej pracy, zaś ich początkowa zła sytuacja jest wynikiem rozpusty i pijaństwa poprzednich pokoleń rodu<ref name="del24"/>.
 
Akcja utworu rozgrywa się w epoce włoskiego [[faszyzm]]u, jednak fakt ten nie ma żadnego wpływu na losy bohaterów i jest jedynie pośrednio zasygnalizowany. Wynika to z postawy pisarki, która nie zaangażowała się politycznie ani po stronie rządu [[Benito Mussolini|Mussoliniego]], ani przeciw niemu<ref name="del24"/>.
1 298 920

edycji

Menu nawigacyjne