Skóra właściwa: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 843 bajty ,  15 lat temu
m
brak opisu edycji
(podmiana szablonu na odpowiedni - Biologia stub)
mNie podano opisu zmian
'''Skóra właściwa''' (''corium'') - warstwa [[skóra|skóry]] znajdująca się pod [[naskórek|naskórkiem]], u [[człowiek]]a ma około 2 [[mm]] grubości. Mieści w sobie gruczoły [[pot]]owe, [[łój|łojowe]], a u niektórych z oraz warstwa siatkowata. Skóra właściwa jest bardzo dobrze unaczyniona przez liczne [[tętnica|tętnic]]e o grubej mięśniówce i [[naczynia włosowate]].
 
== '''BUDOWA:''' ==
Wytwory skóry właściwej:
Skóra właściwa składa się z tkanki łącznej zwartej, zawierającej włókna kolagenowe i elastynowe;Posiada dużą sprężystość i wytrzymałość na rozerwanie.W skórze właściwej znajdują się także liczne naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe.Te ostatnie zapewniają między innymi uczucie dotyku,ucisku,zimna,ciepła oraz bólu.W skórze właściwej i częściowo w tkance podskórnej zanurzone są toberki włosów oraz wydzielnicze części gruczołów łojowych i potowych.Wydzielina gruczołów łojowych-łój-natłuszcza naskórek i włosy.Wydzielina gruczołów potowych-pot-składa się głównie z wody z pewną ilością chlorku sody i mocznika.Wydzielanie potu związane jest z termoregulacją oraz z mechanizmami obronnymi.
 
== '''WYTWORY SKÓRY WŁAŚCIWEJ:''' ==
* [[Łuski (ryby)|łuski]]
* [[Płetwa|promienie płetw]]
* [[narządy świetlne]]
 
== ''' ROLA:''' ==
Skóra właściwa bierze udział w termoregulacji, uczestniczy w wydalaniu łoju, wody, soli,dwutlenku węgla i innym substancji, a receptory które się w niej znajdują przekazują informacje o zmianach w środowisku zewnętrznym (temperatura, ciśnienie, nacisk)
{{Biologia stub}}
[[kategoria:Anatomia]]
1

edycja

Menu nawigacyjne