Sektor dysku: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 98 bajtów ,  4 lata temu
zmiany
m (Wycofano edycje użytkownika Thrajen (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Thraen.)
Znacznik: Wycofanie zmian
(zmiany)
'''Sektor dysku''' – w informatyce, najmniejsza fizyczna jednostka zapisu [[dane|danych]] na [[Dysk twardy|dyskach twardych]], dyskietkach i innych [[nośnik danych|nośnikach danych]] naśladujących dyski.
 
Sektor jest zapisywany i czytany zawsze w całości. ZeTradycyjnie względówsektor historycznychma wielkość512 sektorabajtów wynosidla '''512dyskietek [[bajt]]ów'''.i Nadysków nośnikachtwardych magnetycznych(HDD), wa trakcie2048 niskopoziomowegobajtów formatowaniadla nośnikadysków naCD-ROM dyskui zapisywanaDVD-ROM. jestNowsze strukturadyski sektorówtwarde składającaużywają sięsektorów z4096-bajtowych elementów:(4 KiB).
 
Na nośnikach magnetycznych w trakcie niskopoziomowego formatowania nośnika na dysku zapisywana jest struktura sektorów składająca się z elementów:
* przerwy oddzielającej sektory,
* sekwencji synchronizującej będącej ciągiem zmian o jednakowej częstotliwości mającej na celu określenie początku sektora jak i korektę odchyleń prędkości obrotowej talerza dysku, umożliwia wręcz odczyt i zapis dysku przy różnej prędkości obrotowej talerza,

Menu nawigacyjne