Yunhua Zhiyan: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 2 bajty ,  4 lata temu
 
== Znaczenie Dushuna ==
Był typowym przedstawicielem "nowego buddyzmu", który powstawał w tym okresie. Odrzucił scholastyczną tradycjetradycję, która była głównym komponentem jego treningu klasztornego w młodości. Zwrócił się do autorytetu słów Buddy w celu rozwiązania swoich wątpliwości. Polegał na swoim doświadczeniu medytacyjnym jako ostateczna podstawa dla przeniknięcia znaczenia sutry<ref>Peter N. Gregory. ''[[Guifeng Zongmi|Tsung-mi]] and the Sinification of Buddhism''. Str. 11</ref>.
 
Zawartość jego prac z końcowego okresu życia sugeruje, że wydarzeniem, które spowodowało jego aktywne wejście do świata buddyjskich badaczy, był powrót z Indii [[Xuanzang]]a w 645 r., który przywiózł ze sobą nowe wersje nauk [[Jogaczara|Jogaczary]]. Dla Zhiyana i w ogóle dla "nowego buddyzmu" chińskiego VII wieku, było to ponowne powrócenie pod autorytety indyjskiego buddyzmu i ogólne cofnięcie się do sytuacji z V i VI wieku, z jej egzegetycznymi tradycjami. Jego reakcja na nowe nauki Xuanzanga (czyli szkołę ''[[faxiang]]''), podkreśla wagę doktryny, która stała się głównym przedmiotem wiary pośród wszystkich tradycji "nowego buddyzmu". Tą doktryną była [[Natura Buddy]] lub, pod bardziej technicznym określeniem, ''tathāgatagarbha'' (chiń. ''rulaizang'')<ref>Peter N. Gregory. ''[[Guifeng Zongmi|Tsung-mi]] and the Sinification of Buddhism''. Str. 11, 12</ref>.
 
To co jest tu najważniejsze, to to, że owa aranżacja oznacza [[soteriologia|soteriologiczny]] postęp od tych najmniej zaawansowanych do najbardziej rozwiniętych duchowo "pojazdów" czy też nauk.
 
== Uwagi ==
{{Uwagi}}
53 501

edycji

Menu nawigacyjne