Wydawca gier komputerowych: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 1328 bajtów ,  4 lata temu
zastąpienie wybiórczej listy kategorią (zresztą od 2003 lista mocno się zdezaktualizowała - część przedsiębiorstw przestała istnieć, pojawili się nowi gracze na rynku itp.)
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
m (Zmiana nazwy kategorii: Kategoria:Wydawnictwa gier komputerowych → Kategoria:Wydawcy gier komputerowych (przy użyciu QRC))
(zastąpienie wybiórczej listy kategorią (zresztą od 2003 lista mocno się zdezaktualizowała - część przedsiębiorstw przestała istnieć, pojawili się nowi gracze na rynku itp.))
* Średnio około połowa rocznych dochodów ze sprzedaży gier komputerowych wiąże się z okresem [[Boże Narodzenie|Bożego Narodzenia]], co powoduje coroczne konkurowanie wszystkich wydawców w każdym gatunku gier.
* Poślizg w wydaniu projektu jest bardzo częstym powodem niezbyt sprecyzowanych dat wydanych przez producenta. Każdy wydawca zaliczył tzw. "falstart", gdy ekipa pracująca nad projektem zapewnia firmę, że pracę nad nim skończą się w dniu ''x'', a promowanie produktu rozpoczyna się w dniach zbliżonych do tej daty, włączając w to reklamowanie produktu, po czym, producent informuje, że gra będzie gotowa w dniu ''x'' plus cztery miesiące. Gdy gra w końcu jest gotowa i pojawia się na rynku, klienci nie są już tak podekscytowani produktem, co skutkuje mniejszymi zyskami firmy. Problemy te są jeszcze większe, jeżeli gra wyczekiwana jest w okresie Bożego Narodzenia, a wydanie gry zostanie przeniesione na nowy rok.
<!-- *There is a consensus in the industry that it has increasingly become more "hit driven" over the past decade, with masses of consumers buying the game that is best in quality and best-marketed in each game genre, and, by comparison, very few buying any other games in that genre. This has led to much larger game development budgets, as every game publisher tries to ensure that its game is #1 in its category.
-->
* Podczas publikacji gry na [[konsola gier wideo|konsole]] wydawcy biorą na siebie ciężar wielkiego ryzyka. Wszyscy znaczący wytwórcy konsoli wymagali lub wymagają od wydawców zapłaty za każdą wytworzoną grę, która może być uruchomiona na ich konsolach. Opłata musi zostać uiszczona w czasie produkcji gry. Opłata ta przechodzi na cenę gry, przez co gry dostępne na konsole są droższe niż te same gry wydawane na [[Komputer osobisty|komputery osobiste]].
 
=={{Zobacz Wybrani wydawcykategorię|Wydawcy gier komputerowych ==}}
Najlepsza dwudziestka wydawców gier komputerowych według [[Game Developer Magazine]] na wrzesień 2003 w kolejności wpływów ze sprzedaży gier:
# [[Electronic Arts]]
# [[Sony|Sony Computer Entertainment]] (producent konsoli)
# [[Nintendo]] (producent konsoli)
# [[Activision]]
# [[Vivendi|Vivendi Universal Games]] (włączając [[Universal Interactive]], [[Sierra Entertainment]] oraz [[Blizzard Entertainment]])
# [[Take-Two Interactive]]
# [[Atari (francuskie przedsiębiorstwo)|Atari]] (właściwie [[Atari (francuskie przedsiębiorstwo)|Infogrames]])
# [[Konami]]
# [[Microsoft]] (producent konsoli)
# [[Sega]] (producent konsoli)
# [[Square Enix]]
# [[Ubisoft]]
# [[THQ]]
# [[Capcom]]
# [[Bandai]]
# [[Namco]]
# [[Acclaim Entertainment]]
# [[Koei]]
# [[Eidos Interactive]]
# [[Midway Games]]
 
== Zobacz też ==
* [[producent gry]]
* [[projektant gier]]
* [[programista gier]]
 
{{Przemysł gier komputerowych}}
 
[[Kategoria:Wydawcy gier komputerowych|! Wydawca gier komputerowych]]
[[Kategoria:Rozwój gier komputerowych]]
54 874

edycje

Menu nawigacyjne