Leki psychotropowe: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 320 bajtów ,  2 lata temu
m
Informacja nieprawdziwa. W haśle pomylono anksjolityki z jak sądzę benzodiazepinami, które są ich podgrupą. Jest dużo anksjolityków, np. sertralina, które zaczynają działać DOPIERO po miesiącu. Dodatkowo, jeśli w haśle jest informacja, że lekarze rodzinny często przepisują leki tej grupy, to potrzebne jest źródło.
m (Dodaję nagłówek przed Szablon:Przypisy)
m (Informacja nieprawdziwa. W haśle pomylono anksjolityki z jak sądzę benzodiazepinami, które są ich podgrupą. Jest dużo anksjolityków, np. sertralina, które zaczynają działać DOPIERO po miesiącu. Dodatkowo, jeśli w haśle jest informacja, że lekarze rodzinny często przepisują leki tej grupy, to potrzebne jest źródło.)
 
Przewlekłe przyjmowanie leków psychotropowych powinno być połączone z wykonywaniem co jakiś czas [[Badanie biochemiczne krwi|badań krwi]]: [[Morfologia krwi|morfologii]], poziomu enzymów wątrobowych ([[Aminotransferaza alaninowa|ALAT]] oraz [[Aminotransferaza asparaginianowa|AspAT]]), elektrolitów w surowicy ([[sód]], [[potas]], [[chlorki]]) oraz poziomu [[Glukoza|glukozy]] we krwi; należy również wykonywać co jakiś czas [[badanie moczu]].
 
Leki przeciwlękowe są często przypisywane przez [[Lekarz rodzinny|lekarzy rodzinnych]]. Nie należy ich przyjmować dłużej niż miesiąc{{fakt}}, ponieważ mają właściwości uzależniające. Jeżeli pacjent wymaga dłuższego stosowania anksjolityków powinno się to odbywać pod kontrolą lekarza psychiatry.
 
Pokrewne lekom psychotropowym są substancje zaburzające funkcje psychiczne – [[psychodeliki]], zwane inaczej środkami psychodysleptycznymi oraz halucynogennymi (potocznie halucynogeny){{fakt|data=2015-05}}.

Menu nawigacyjne