Przejdź do zawartości

Anton Malloth: Różnice pomiędzy wersjami

Usunięte 524 bajty ,  5 lat temu
m
drobne redakcyjne
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
m Bibliografia
m drobne redakcyjne
Linia 5:
W czasie [[II wojna światowa|II wojny światowej]] strażnik więzienia [[Gestapo]] w [[Theresienstadt]] w Czechach. Przez więźniów uznany został za najbardziej brutalnego dozorcę, który nawet dla kaprysu bił więźniów. Nosząc wojskowe buty leżących potrafił deptać dopóki nie zmarli. Zawsze jednak pedantycznie dbał o swój wygląd przez co zyskał przydomek ''piękny Toni''<ref>Oliver Schröm, Andrea Röpke, ''Cicha Pomoc dla nazistów. Tajna działalność byłych SS-manów i neonazistów'' Replika Zakrzewo 2015, s.33.</ref>.
 
Po zakończeniu wojny ukrywał się u teściów w Austrii. Po aresztowaniu w 1948 czeski wymiar sprawiedliwości zażądał jego ekstradycji oskarżając go o dopuszczanie się mordów na więźniach i znęcanie się nad nimi<ref>Oliver Schröm, Andrea Röpke, ''Cicha Pomoc dla nazistów. Tajna działalność byłych SS-manów i neonazistów'' Replika Zakrzewo 2015Tamże, s.33.</ref>. W czasie przesłuchania w Innsbrucku Malloth wszystkiemu zaprzeczył. Stwierdził nawet że nigdy nie słyszał o [[NSDAP]] a ponieważ do sądu nie dotarły z [[Czechosłowacja|Czechosłowacji]] na czas dokumenty w jego sprawie został zwolniony<ref>Oliver Schröm, Andrea Röpke, ''Cicha Pomoc dla nazistów. Tajna działalność byłych SS-manów i neonazistów'' Replika Zakrzewo 2015Tamże, s.32.</ref>.
Przez co czeski sąd w Litomierzycach skazał go zaocznie na karę śmierci przez powieszenie<ref>Oliver Schröm, Andrea Röpke, ''Cicha Pomoc dla nazistów. Tajna działalność byłych SS-manów i neonazistów'' Replika Zakrzewo 2015Tamże, s.33.</ref>. Od 1958 w Austrii był ścigany listem gończym, a w jego poszukiwania zaangażował się także [[Łowcy nazistów|łowca nazistów]] [[Szymon Wiesenthal]]<ref>Oliver Schröm, Andrea Röpke, ''Cicha Pomoc dla nazistów. Tajna działalność byłych SS-manów i neonazistów'' Replika Zakrzewo 2015Tamże, s.36.</ref>.
 
Ostatecznie w 2000 r. został osadzony w monachijskim areszcie. W 2001 dzięki materiałom dostarczonym przez [[Republika Czeska|Republikę Czeską]] został skazany przez sąd w [[Monachium]] na dożywocie.
2128

edycji