Komunikacja interpersonalna: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez 94.240.36.196) i przywrócono wersję 54019858 autorstwa 46.76.226.33
(Paweł to PIIIIIIIIIP...)
(Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez 94.240.36.196) i przywrócono wersję 54019858 autorstwa 46.76.226.33)
Efektywne słuchanie wymaga nie tylko znajomości reguł językowych i dobrej woli ze strony słuchacza, lecz także wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości oraz doświadczenia, które nabywamy w różnego typu interakcjach z innymi ludźmi. W związku z powyższym wprowadzono pojęcie '''kompetencji komunikacyjnej''', które uwypukla znaczenie czynników społecznych w porozumiewaniu się. Termin ten wskazuje na fakt, że dla sprawnego porozumiewania nie wystarcza zdolność do konstruowania poprawnych gramatycznie wypowiedzi, co bywa określane mianem '''kompetencji językowej'''. Konieczna jest tu również znajomość reguł używania tych wypowiedzi w określonych sytuacjach. W czym bardzo pomocne jest znajomość reguł społecznych i kulturowych, co określa się także mianem '''pragmatyki językowej'''.
 
W trakcie słuchania innych zachodzą '''naturalne wahnięcia uwagi i przesłyszenia'''. Często również uwagę naszą rozpraszają inne czynniki. Może to być nadmierny hałas, co zmusza nas do uzupełniania odbieranych wypowiedzi. W teorii informacji określa się to mianem szumu. Paweł to PIIIIIIIIIP...
 
== Przypisy ==
8478

edycji

Menu nawigacyjne