Koreccy herbu Pogoń Litewska: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
Bot poprawia linki wewnętrzne oraz wykonuje dr. zmiany typograficzne i techn.
m (Dodaję nagłówek przed Szablon:Przypisy)
m (Bot poprawia linki wewnętrzne oraz wykonuje dr. zmiany typograficzne i techn.)
[[Plik:POL COA Pogoń Litewska Książęca.svg|250px240px|thumb| Pogoń Litewska (Pogonia) herb książąt Koreckich]]
 
'''Koreccy''' herbu [[Pogoń Litewska]]<ref>Zbigniew Anusik, Latyfundium Koreckich w XVI i XVII wieku, w: Zbigniew Anuisik, Studia i szkice staropolskie, Łódź 2011, s. 553.</ref> (''Pogonia'')<ref>[[Franciszek Piekosiński]], Herbarz Kojałowicza - ''Ks. Wojciecha Wijuka Kojałowicza Herbarz Rycerstwa W.X.Litewskiego tak zwany Compendium'', Kraków 1897, s. 9</ref><ref>Seweryn Uruski, ''Rodzina. Herbarz szlachty polskiej'', tom VII, Gebethner i Wolff, Warszawa 1910,str. 208</ref>, [[Polskie rody książęce|ród książęcy]], którego kolebką był [[zamek w Korcu]] na [[Wołyń|Wołyniu]].
Ród książąt Koreckich wywodzi się od wielkiego księcia litewskiego [[Olgierd Giedyminowic|Olgierda]]<ref>''Herbarz polski Kaspra Niesieckiego powiększony dodatkami z późniejszych autorów, rękopismów, dowodów urzędowych i wydany przez Jana Nep. Bobrowicza'', tom V, Lipski 1841, s. 228</ref> – syna [[Giedymin]]a. Butaw syn Olgierda (przyjął na chrzcie imię Dymitr)<ref>''Ks. Wojciecha Wijuka Kojałowicza Herbarz Rycerstwa W.X. Litewskiego tak zwany Compendium'', Kraków 1897, s. 9</ref> oprócz włości na Litwie, otrzymał ziemie na Wołyniu, nad [[Korczyk|Korcem]] i w miejscu, gdzie rzeka ta wpada do [[Słucz (dopływ Horynia)|Słuczy]], wybudował zamek warowny nazwany [[zamek w Korcu|Korcem]]. Dymitr zginął w walce z Tatarami w 1399, w [[Bitwa nad Worsklą|bitwie pod Worsklą]]. Według niektórych historyków Butaw nie był synem Olgierda, ale jego bratem. Sami Koreccy twierdzili, że są potomkami Olgierda i pisali się Olgierdowicz Korecki. [[Kasper Niesiecki]] twierdzi, że widział to w wielu dokumentach z epoki. O Olgierdowym pochodzeniu świadczą także napisy nagrobne, m.in. na nagrobku [[Samuel Korecki (zmok. 16221586–1622)|Samuela Koreckiego]] wyryto napis: ''Clara ducum soboles, Olgerdi sanguine Cretus Princeps''.<br /> Syn Dymitra Butawa, Aleksander Olgierdowicz książę Korecki i jego syn Wasyl (Bazyli) wymienieni są na przywileju im danym od księcia [[Świdrygiełło|Świdrygiełły]].
Książę Iwan Korecki, syn Bazylego, namiestnik krasnosielski, żonaty z księżną ''Bazylissą'' Hlebowiczówną, miał pięciu synów. Dwóch z nich, Lew i Aleksander polegli bezpotomnie w bitwie z Tatarami pod [[Sokal]]em. Koreccy posiadali niemal cały północno-wschodni narożnik Wołynia a także rozległe włości w powiatach bracławskim i kijowskim.
 
*ks. [[Bohusz Korecki]] (1510–1576) – [[wojewoda]] [[wołyń]]ski od 1572, starosta łucki od 1560, bracławski i winnicki od 1540, żytomierski od 1539, dowódca obrony potocznej.
*ks. [[Joachim Korecki]] – żołnierz, walczył na czele wystawionych własnym kosztem chorągwi z Tatrami i wojnach z Moskwą, żonaty z Anną z Chodkiewiczów siostrą hetmana [[Jan Karol Chodkiewicz|Jana Chodkiewicza]], ojciec Samuela i Karola.
*ks. [[Samuel Korecki (zmok. 16221586–1622)|Samuel Korecki]] (ur. ok. 1586, zm.1622 ) – pułkownik, [[zagończyk]], sławny dowódca wojskowy.
*ks. [[Karol Korecki]] (ur. ok. 1588, zm. 1633) – starosta winnicki, kasztelan wołyński.
*ks. [[Samuel Karol Korecki]] (1621-1651) – starosta ropczycki, [[rotmistrz]] chorągwi husarskiej, ostatni z rodu książąt Koreckich.
{{Przypisy}}
 
== Bibliografia ==
* [[Jarema Maciszewski]], ''Bohusz Korecki''; ''Karol Korecki''; ''Samuel Korecki'' [w] ''[[Polski Słownik Biograficzny]]'', Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, Wrocław 1968, tom XIV/1, str.58-62.
* Adam Boniecki, ''Poczet rodów w Wielkiém Księstwie Litewskiém w XV i XVI wieku'', Warszawa 1887
335 110

edycji

Menu nawigacyjne