Przesłuch: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 2 bajty ,  2 lata temu
m
drobne merytoryczne, drobne redakcyjne
m (Usunięto kategorię "Elektronika" za pomocą HotCat, nadkategoria, WP:SK)
m (drobne merytoryczne, drobne redakcyjne)
'''Przesłuch''' – zakłócenie występujące przy [[Transmisja|przesyłaniu sygnałów]], nie tylko [[sygnał foniczny|fonicznych]], od których pochodzi jego nazwa (np. w [[telefonia|telefonii]], [[radio]]fonii), rodzaj [[przenik]]u. Polega na pojawianiu się sygnału wysłanego jednym torem przesyłowym w innym (torze, zwykle równoległym do niego) torze. Również nazwa [[parametr]]u określającego wielkość przesłuchu (np. przesłuch −16 [[Decybel|dB]]).
 
Przy najprostszym wykonaniu linii napowietrznej, bądź kabla, [[amplituda]] przesłuchu jest w przybliżeniu proporcjonalna do długości. Dla zmniejszenia przesłuchu stosuje się pary przewodów, w których przesyłany jest sygnał o przeciwnych znakach (sygnał antysymetryczny), układane w zrównoważone czwórki, oraz [[przeplot (teletransmisja)|przeplot]] w linii napowietrznej bądź [[skrętka|skrętkę]] – w kablu; inny sposób, stosowany w kablach telekomunikacyjnych, to losowe układanie przewodów i wybieranie z nich par o małym przesłuchu – w telefonii ta metoda okazała się tańsza od wykonywania kabli o niskim przesłuchu.
 
Uogólnione znaczenie – przenikanie fali, propagowanej w jednym medium równolegle do granicy z innym medium, do tego innego medium, mimo istnienia bariery na granicy mediów, występujące, gdy może ona propagować się wzdłuż tej granicy w obu mediach ze zbliżoną prędkością (lub jej składową równoległą do tej granicy).

Menu nawigacyjne