Kanał Jagielloński: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 444 bajty ,  3 lata temu
Dodanie informacji na temat obecnego stanu Kanału.
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Dodanie informacji historycznych wraz ze źródłem.)
(Dodanie informacji na temat obecnego stanu Kanału.)
}}
'''Kanał Jagielloński'''<ref>Nazwa ustalona Zarządzeniem Nr 2 Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 1969 r. ''w sprawie zmiany i ustalenia nazw niektórych miejscowości i obiektów fizjograficznych'', M.P. z 1969, Nr 2, poz. 10.</ref> – kanał żeglugowy łączący rzekę [[Elbląg (rzeka)|Elbląg]] z [[Nogat]]em, wybudowany w roku [[1483]], o długości 5,7 kilometra. Kanał jest najkrótszą wodną drogą śródlądową łączącą [[Elbląg]] (poprzez [[Nogat]], [[Szkarpawa|Szkarpawę]], [[śluza wodna|śluzy]] [[Gdańska Głowa|Gdańską Głowę]] i [[Śluza w Przegalinie|Przegalinę]]) z [[Gdańsk]]iem.
Ze względu nie niekorzystne parametry drogi wodnej na Nogacie (m.in. zbudowany w 2006 roku niski most drogowy w miejscowości [[Kępki]], uniemożliwiający przepływanie jednostek o wysokości powyżej 4 metrów przy średnim stanie rzeki), Kanał Jagielloński utracił wcześniejsze znaczenie transportowe.
 
Kanał wybudowano w celu połączenia drogą śródlądową Nogatu z portem w Elblągu (wcześniej wpływający do rzeki Elbląg i zamulający elbląski port Nogat przekierowano wprost do Zalewu Wiślanego; droga śródlądowa umożliwiała przeciąganie jednostek wodnych przez ludzi i zwierzęta pociągowe). Łukowaty kształt Kanału i jego ujście do rzeki pod dużym kątem wynikają z poprowadzenia go wzdłuż jednego z ówczesnych ujść rzeki Elbląg.
Obecnie Kanałpod oddzielonymostem jestw odmiejscowości Nogatu[[Bielnik zamkniętymiDrugi]] naznajdują stałesię wrotamioryginalne przeciwpowodziowymiotwarte zlokalizowanymii wzablokowane miejscukotwami wrota przeciwpowodziowe, będące pozostałością po zbudowanej na przełomie lat 1897/1898 śluzyśluzie<ref>C. Wawrzyński, ''Osiem wieków wschodniopruskiej żeglugi, kanałów i dróg wodnych'', Olsztyn 2014</ref>, jednej z dwu istniejących w tym miejscu (oddzielnie dla małych i dużych jednostek).
 
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2002 r. ws. klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych kanał ten ma klasę II<ref>{{Dziennik Ustaw |rok=2002 |numer=77 |pozycja=695}}</ref>.
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne