Hormony płciowe: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 4574 bajty ,  3 lata temu
Wycofano ostatnie 2 zmiany treści (wprowadzone przez Matinee71 oraz MalarzBOT): WP:NPA, niefachowe źródła
m (MalarzBOT: WPCHECK#44: usunięcie pogrubienia z nagłówków)
(Wycofano ostatnie 2 zmiany treści (wprowadzone przez Matinee71 oraz MalarzBOT): WP:NPA, niefachowe źródła)
Znacznik: Zastąpiono
'''Hormony płciowe''' – [[hormony zwierzęce|hormony]] produkowane przez [[gonada|gonady]] pod wpływem [[Gonadotropiny|gonadotropin]]{{r|encyPWN}}.
 
Zaliczane są do [[hormony sterydowe|hormonów sterydowych]]{{r|encyPWN}}.
 
== U Człowieka ==
Wydzielanie hormonów płciowych, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, zależy od funkcjonowania podwzgórza, przysadki mózgowej i gonad - jajników i jąder.<ref>{{Cytuj |tytuł = Hormony płciowe u kobiet i mężczyzn - jakie pełnią funkcje? |data dostępu = 2019-05-13 |opublikowany = edziecko.pl |url = http://www.edziecko.pl/rodzice/7,79361,24408631,hormony-plciowe-u-kobiet-i-mezczyzn-jakie-pelnia-funkcje.html |język = pl}}</ref>
 
=== Hormony płciowe u kobiet i mężczyzn ===
Wiele hormonów płciowych wytwarza zarówno organizm kobiety, jak i mężczyzny - choć w różnych stężeniach. Należą do nich na przykład hormony wytwarzane przez przysadkę mózgową, które wpływają na działanie jajników u kobiet i jąder u mężczyzn. Są to:
 
* hormon folikulotropowy (FSH), który pobudza wzrost pęcherzyków jajnikowych u kobiet, a u mężczyzn odpowiada za syntezę składników niezbędnych do wytworzenia nasienia,
* hormon luteinizujący (LH) - odpowiedzialny za owulację u kobiet i syntezę testosteronu u mężczyzn,
* hormon laktotropowy (LTH).<ref>{{Cytuj |tytuł = Hormony płciowe. Które hormony są do nich zaliczane i jakie pełnią funkcje? |data dostępu = 2019-05-13 |opublikowany = zdrowie.gazeta.pl |url = http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,140283,23481181,hormony-plciowe-ktore-hormony-sa-do-nich-zaliczane-i-jakie.html |język = pl}}</ref>
 
=== Hormony płciowe u kobiet ===
Hormony płciowe u kobiet wytwarzane są przede wszystkim w jajnikach, przysadce mózgowej oraz nadnerczach. Najważniejsze z nich to: estrogeny, prolaktyna, progesteron i androgeny.
 
Kobiece hormony płciowe - estrogeny, progesteron i androgeny - są wytwarzane w jajnikach. Prolaktyna wydzielana jest przede wszystkim przez przysadkę mózgową.
 
==== Estrogeny ====
Estrogeny to tak naprawdę trzy związki: estradiol, estron i estriol. Do ich funkcji należy rozwój cech płciowych, kształtowanie kobiecej sylwetki, podnoszenie libido, wzmacnianie popędu seksualnego, kontrola gospodarki lipidowej. Estrogeny mają ogromny wpływ na kobiecość. Ich stężenie wzrasta w pierwszej fazie cyklu.
 
==== Prolaktyna ====
Prolaktyna jest niezbędna w ciąży. Dzięki niej po porodzie rozpoczyna się wytwarzanie mleka w kobiecych piersiach. Nadmiar prolaktyny może być przyczyną bezpłodności. Odpowiednie stężenie podtrzymuje funkcjonowanie ciałka żółtego, które produkuje progesteron.
 
==== Progesteron ====
Progesteron produkowany jest przez ciałko żółte i łożysko w czasie ciąży, jest niezbędny do wystąpienia owulacji. Przygotowuje macicę do zagnieżdżenia się komórki jajowej. Później odpowiada za utrzymanie ciąży. Stężenie progesteronu wzrasta w drugiej fazie cyklu. Gdy jest go za mało, miesiączki stają się nieregularne, a w ciąża może zakończyć się poronieniem.
 
==== Androgeny u kobiet ====
Androgeny u kobiet wytwarzane są przez jajniki i nadnercza. Należy do nich m.in. testosteron. Androgeny odpowiadają przede wszystkim za rozwój cech płciowych, popęd seksualny. Hormony zapoczątkowują proces dojrzewania, ale także dodają energii. Gdy jest ich za mało, pojawia się zmęczenie, obniża się nastrój. Gdy zaś za dużo, u kobiet pojawia się nadmierne owłosienie, trądzik, obniża się głos.
 
=== Hormony płciowe u mężczyzn ===
Hormony płciowe męskie są wytwarzane w nadnerczach, przysadce i jądrach. U mężczyzn najważniejszą funkcję pełni testosteron. Wytwarzają go głównie jądra (u kobiet wytwarzają go jajniki i łożysko).
 
Do najważniejszych funkcji testosteronu należy działanie androgenne. Hormon ten odpowiada za rozwój męskich narządów płciowych - tak na etapie rozwoju płodowego, jak podczas dojrzewania. Testosteron bierze udział w rozwoju i utrzymywaniu wtórnych cech płciowych męskich (budowa ciała, owłosienie, głos). Kształtuje także popęd seksualny, wpływa na libido, a także spermatogenezę, czyli wytwarzanie nasienia.
 
==== Estrogeny u mężczyzn ====
Estrogeny u mężczyzn są hormonami płciowymi odpowiadającymi za płodność. Są wytwarzane głównie w mosznie.
 
==== Prolaktyna u mężczyzn ====
Prolaktyna produkowana jest przez przysadkę mózgową. Jej podstawowym zadaniem jest aktywowanie wytwarzania testosteronu. Prolaktyna u mężczyzn, dokładnie tak, jak u kobiet, wpływa na pracę układu odpornościowego oraz kontroluje funkcje seksualne. Odpowiada także za płodność.
 
==== Progesteron u mężczyzn ====
Jest wytwarzany w niewielkich ilościach przez korę nadnerczy.
 
== Przypisy ==

Menu nawigacyjne