Wicekrólestwo La Platy: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
Brytyjska inwazja na La Platę
m (Bot poprawia linkowanie wewnętrzne oraz inne drobne sprawy)
m (Brytyjska inwazja na La Platę)
1805 Hiszpania musiała pomóc Francji za sojusz z 1795, ale straciła swoją flotę morską w [[Bitwa pod Trafalgarem|bitwie pod Trafalgarem]]. Hiszpański premier ostrzegł wicekrólestwo przed prawdopodobieństwem brytyjskiej inwazji, i że w takim przypadku miasto Buenos Aires byłoby zdane na własne siły.
 
27 czerwca 1806 około 1500 żołnierzy pod wodzą płk. Williama Carra Beresforda [[Brytyjska inwazja na La Platę|pomyślnie zaatakowało]] Buenos Aires po nieudanej próbie zatrzymania ich przez wicekróla Rafaela de Sobremonte, który uciekł do [[Córdoba (miasto w Argentynie)|Cordoby]]. Brytyjskie siły zbrojne zostały wyparte w grudniu przez [[kreole|kreoli]] pod dowództwem Santiago de Liniers. W lutym 1807, Brytyjczycy wzmocnili się o 8 tys. mężczyzn pod wodzą gen. Samuela Auchmuty’ego. W maju przybył gen. John Whitelock w celu przejęcia ogólnego dowództwa i 5 lipca zaatakował Buenos Aires. Po utracie ponad połowy swej armii został pojmany, podpisał zawieszenie broni i wyjechał do Wielkiej Brytanii.
 
Tak więc, brak wsparcia ze strony Hiszpanii i zwiększenie zaufania po zadaniu świeżej porażki Brytyjczykom sprawił, iż podjęto starania w kierunku niezależności wicekrólestwa. Było także oczywiste, że Wicekrólestwo Rio de la Plata było tylko kilkoma niepowiązanymi regionami połączonymi ze sobą przez hiszpańską koronę, w akcie próby utrzymania władzy nad regionem.
312 457

edycji

Menu nawigacyjne