Kozia Równia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m →‎top: POPRAWKI INTERPUNKCYJNE; WP:SK; Clean up; przy użyciu AWB
m Dodano kategorię "Geografia Pieszyc" za pomocą HotCat
 
Linia 46: Linia 46:


[[Kategoria:Szczyty Gór Sowich]]
[[Kategoria:Szczyty Gór Sowich]]
[[Kategoria:Geografia Pieszyc]]

Aktualna wersja na dzień 15:26, 24 cze 2019

Kozia Równia
Ilustracja
Na pierwszym planie Kozia Równia w głębi Rymarz, Słoneczna, Kalenica. Widok na wzniesienie od strony północno-zachodniej z wieży widokowej na Wielkiej Sowie.
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety
Góry Sowie

Wysokość

930[1] m n.p.m.

Wybitność

10 m

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kozia Równia”
Ziemia50°39′49,28″N 16°30′35,82″E/50,663689 16,509950
Taras pod Kozią Równią

Kozia Równia (930 m n.p.m.), niem. Ziegenrücken - płaski, rozległy, mało wybitny szczyt w Sudetach Środkowych, w środkowej części pasma Gór Sowich.

Wzniesienie położone jest w środkowo-południowej części Gór Sowich, na południowy wschód od przełęczy Kozie Siodło[1], na północ od miejscowości Jugów.

Wzniesienie na rozległej wierzchowinie, o łagodnych zboczach i obszernym, płaskim mało zauważalnym, niskim wierzchołku[1], który wznosi się o niecałe 10 m, ponad otaczającą go powierzchnię. Wzniesienie jest jednym z wyższych wzniesień w Górach Sowich. Od sąsiedniego Rymarza (913 m n.p.m.) oddzielone jest Przełęczą Jugowską (805 m n.p.m.), a od Wielkiej Sowy przełęczą Kozie Siodło (885 m n.p.m.)[1].

Góra zbudowana jest z prekambryjskich paragnejsów i migmatytów[1]. Na południowym zboczu poniżej wierzchołka występuje grupa gnejsowych skałek[1].

Wzniesienie w całości porośnięte jest lasem świerkowym regla dolnego[1]. Na południowo-wschodnim zboczu w pobliżu Przełęczy Jugowskiej rozciąga się obszerna łąka - Polana Jugowska, a przed szczytem znajduje Niedźwiedzia Skała z wmurowaną tablicą pamiątkową poświęconą Hermannowi Henkelowi[1].

Wzniesienie położone jest na obszarze Parku Krajobrazowego Gór Sowich[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt prowadzą szlaki turystyczne:

piesze
narciarski

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994, s. 207, 208. ISBN 83-85773-12-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]