Barionyks: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 523 bajty ,  2 lata temu
→‎Budowa: ort., int., akt., źródła/przypisy
(linki zewnętrzne, wikizacja, źródła/przypisy, infobox, drobne merytoryczne)
(→‎Budowa: ort., int., akt., źródła/przypisy)
 
== Odkrycia ==
Skamieniałości barionyksa zostały po raz pierwszy odkryte w styczniu 1983 przez kolekcjonera skamielin Williama Walkera w odkrywce gliny w hrabstwie [[Surrey]] w północnej [[Anglia|Anglii]]. ByłaWalker toodkrył mniejpotężny niżpazur połowapo szkieletu,czym która obecnie znajdujeskontaktował się wz [[Muzeum Historii Naturalnej w Londynie]]. Z muzeum została wysłana ekipa paleontologów pod przywództwem Alana J. Charig i Angeli C. Milner aby przeszukać odkrywkę. Ekipa odkopała w połowie kompletny szkielet. Przypisano do niego wiele pojedynczych fragmentów czaszki, zębów i pazurów oraz fragmentarny szkielet odkryty w [[Portugalia|Portugalii]], jednak w 2018 roku obalono przekonanie, jakoby to miał on należeć do barionyksa, gdyż u znaleziska z [[Portugalia|Portugalii]] nie występował silnie zakrzywiony do góry przedni koniec żuchwy, jaki występował u znaleziska z [[Anglia|Anglii.]]
 
== Etymologia ==
 
== Budowa ==
Szacuje się, że barionyks mierzył około 8,5 m i osiągał wagę 1,7 ton. Miał smukłą sylwetkę i silne nogi, zdolne do uniesienia całego ciężaru ciała. Wyróżniał się spośród [[Teropody|teropodów]] swoją długą, niską i wąską czaszką oraz smukł. Jego nozdrza oddalone były od czubka pyska o 10 cm. W szczękach znajdowało się około 125 drobnych, ostrych zębów. Kształt jego czaszki przypomina kształt pyska [[Gawialowate|gawiala]]. Na grzbiecie pyska znajdował się grzebieniasty wyrostek prawdopodobnie pełniący funkcję godową lub odstraszającą rywala. Jego szczątki znaleziono w deltach dawnych rzek, co wskazywać by mogło na rybożerność.
 
== Sposób odżywiania ==
O rybożerności świadczą znalezione wraz z ze skamieniałościami rybie łuski oraz liczne małe, cienkie i spiczaste zęby, nadające się do chwytania śliskiej zdobyczy. Polował w sposób podobny do dzisiejszych [[Niedźwiedź brunatny|niedźwiedzi brunatnych]], łapiąc [[ryby]] w swoje potężne pazury. Dietę prawdopodobnie uzupełniał [[Zwierzęta|zwierzętami]] lądowymi, gdyż w okolicy żołądka znaleziono także kość należącą do młodego [[Iguanodon|iguanodona]]. Nie jest jednak oczywiste czy sam polował na młode zwierzęta czy też odżywiał się padliną.
 
== Przypisy ==
*http://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Baryonyx
*https://blog.everythingdinosaur.co.uk/blog/_archives/2011/01/15/4727557.html
*https://www.nhm.ac.uk/discover/how-did-baryonyx-change-what-we-knew-about-spinosaurs.html
 
{{Teropody}}
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne