Skala Rømera: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 12 bajtów ,  2 lata temu
bez spacji, zgodnie z zasadą Rady Języka Polskiego: http://www.rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1045:spacje-w-oznaczeniach-miar&catid=44&Itemid=145
m (drobne redakcyjne)
(bez spacji, zgodnie z zasadą Rady Języka Polskiego: http://www.rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1045:spacje-w-oznaczeniach-miar&catid=44&Itemid=145)
'''Skala Rømera''' (zapisywana skrótem '''°Rø''') – [[skala termometryczna]], opracowana w 1701 przez duńskiego astronoma [[Ole Rømer]]a. Jest ona używana dość rzadko.
 
0° w skali Rømera to temperatura zamarzania mieszaniny [[woda|wody]] z [[sole|solą]]. Temperatura wrzenia wody to 60 °Rø, a jej zamarzania 7,5 °Rø. Pierwotnie stopnie Rømera oznaczano symbolem ''°R'', później zmieniono go na ''°Rø'' ze względu na częste pomyłki ze stopniami [[Skala Rankine’a|Rankine’a]] i [[Skala Réaumura|Réaumura]].
 
Na początku XVIII wieku prace Rømera na temat pomiarów temperatury studiował [[Gabriel Fahrenheit|Gabriel Daniel Fahrenheit]]. W 1708 spotkał się on z Rømerem osobiście i przedyskutował z nim jego skalę. Później postanowił ją ulepszyć i po dodaniu szeregu zmian stworzył własną skalę – obecnie znaną jako [[skala Fahrenheita]].
49 734

edycje

Menu nawigacyjne