Bilet Edmondsona: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodany 1 bajt ,  2 lata temu
m
→‎Historia: lit., int.
m (Doprecyzowano istotę pomysłu, dodano nagłówek sekcji historia)
m (→‎Historia: lit., int.)
W 1836 roku Edmondson zatrudnił się jako [[zawiadowca]] stacji w Milton (obecnie Brampton) na kolei [[Newcastle upon Tyne|Newcastle]] – [[Carlisle (stacja kolejowa)|Carlisle]]. Ponieważ podlegali mu m.in. kasjerzy biletowi szybko zauważył, że sposób wystawiania biletów – wypisywanych ręcznie jest męczący, nieefektywny, podatny na błędy i oszustwa oraz trudno jest kontrolować wpływy z kasy.
 
Istotą pomysłypomysłu Edmondsona było używanie wydrukowanych wcześniej biletów kartonikowych opatrzonych numerem seryjnym. Numery te umożliwiały łatwą kontrolę na koniec dnia liczby sprzedanych biletów i rozliczenie utargu kasjera.
 
Ponieważ kolej Newcastle – Carlisle sceptycznie podeszła do inicjatyw Edmondsona, wynalazca przekonał do swojej koncepcji zarząd linii [[Manchester]] – [[Leeds]], który zatrudnił go na stanowisku [[księgowy|głównego księgowego]]. W 1839 roku system biletów Edmondsona został wdrożony we wszystkich kasach na całej linii. Ponieważ wielu kontrolerów było analfabetami, Edmondson wprowadził drukowanie różnych wzorów na kartonikach. Dwa lata po wprowadzeniu swojego systemu Edmondson wypowiedział pracę na kolejach i otworzył w Machesterze własną firmę, pod marką syna – John B. Edmondson, drukującą bilety i dodatkowe wyposażenie do ich sprzedaży<ref>Historia Edmondsona i jego wynalazku jest opisana na stronach [http://www.powerhousemuseum.com/collection/database/?irn=346093 PowerMuseum z Sydney]</ref>.
 
{{Commonscat|Edmondson railway tickets}}
126

edycji

Menu nawigacyjne