Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
::A pomijając już wszystko inne, jak sobie właściwie wyobrażasz — z historycznego punktu widzenia — tę „niezdolność do działania”? Mamy sobie, powiedzmy, AK, w takim, przypuśćmy, 1942 roku, dysponującą pewnymi zapasami broni sprzed kampanii wrześniowej i przyzwoicie rozwiniętą produkcją własną. I załóżmy, że z jakiejś przyczyny pomoc aliancka ustaje. Grot-Rowecki zwołuje zatem zebranie Komendy Głównej i mówi mniej więcej tak: „Przykro mi, proszę panów, ale ostatnio nic nam nie spadło z nieba i teraz jesteśmy niezdolni do działania. Przekażcie chłopcom, że to koniec zabawy w wojnę, i roześlijcie ich do domów. 40 000 wyprodukowanych w ostatnim półroczu granatów proponuję przekazać na cele charytatywne”. Przecież to jakaś, nomen omen, Groteska. [[ZWZ]]ajemnymi pozdrowieniami, [[Wikipedysta:Marcowy Człowiek|Marcowy Człowiek]] ([[Dyskusja wikipedysty:Marcowy Człowiek|dyskusja]]) 22:01, 17 lut 2020 (CET)
"Niezdolność" rozważamy jako możność lub niemożność skutecznego wykonania tego samego zakresu zadań bojowych. Np. Akcji Burza. Ale naprawdę tracimy tu czas. Ja tego nie napisałem, cytowałem tylko (kiedyś) najlepszych historyków. W międzyczasie teraz znalazłem znów tę książkę Mazowera, ale po angielsku, czyli z numeracji stron nie skorzystam. A nie mam już czasu przeglądać jej znów (sprawy rodzinne i zawodowe zajmują). Niemniej kruszymy kopie "o pietruszkę", to tu jest to mały drobiazg. Kolega, który to skasował po pierwsze uległ nieporozumieniu, że chodzi o wymiar działalności partyzanckiej. Jasne, że Jugosławian było więcej itp... Pozdrawiam również /Grb16
:Szczegół techniczny: ELAS przejął, m.in., całość wyposażenia dwóch włoskich dywizji, które w Grecji samorozwiązały się, wszystko zostawiając partyzantom. Nawiasem mówiąc fatalnie na tym wyszli - Niemcy wyłapali ich i rozstrzeliwali. Lub np. wsadzili kilka tysięcy do ładowni statku, który następnie zatopił aliancki okręt podwodny, to tu obok Aten... skromniutki pomniczek na brzegu, a i to od niedawna... --[[Wikipedysta:Grb16|Grb16]] ([[Dyskusja wikipedysty:Grb16|dyskusja]]) 22:16, 17 lut 2020 (CET)
 
== [[Lista skoczków narciarskich z podium w Pucharze Świata]] ==
3008

edycji

Menu nawigacyjne