James Bolton: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Selso (dyskusja | edycje)
mykologia
Selso (dyskusja | edycje)
rozbudowa
Linia 25: Linia 25:


== Działalność w zakresie mykologii ==
== Działalność w zakresie mykologii ==
Głównym zainteresowaniem Boltona stały się jednak grzyby, które starannie gromadził, i w swoim domu ilustrował. Korespondował z wieloma znanymi mykologami swoich czasów, w tym z [[Jean Baptiste François Bulliard|Jeanem Bulliardem]], [[James Dickson (biolog)|Jamesem Dicksonem]], [[John Lightfood|Johnem Lightfootem]] i [[Carl Ludwig Willdenow|Carlem Willdenowem]]. W rezultacie opublikował pierwszą anglojęzyczną pracę poświęconą grzybom. Był to trzytomowy '' Bolton's three-volume An History of Fungusses growing about Halifax'', opublikowany w latach 1788–1790. Sfinalizowanie tego dzieła było możliwe dzięki finansowemu wsparciu lorda Gainsborougha, który był jednym z patronów Boltona. Do tej pracy również sam wykonał [[akwaforta|akwaforty]]. Jest w niej wiele nowych, przez niego po raz pierwszy opisanych gatunków, m.in. ''[[Gymnopus peronatus]]'', ''[[czernidłaczek podwórzowy|Coprinellus domesticus]]'', ''[[Daldinia concentrica]]'', ''[[gmatwica chropowata|Daedaleopsis confragosa]]'', ''[[czubajeczka cuchnąca|Lepiota cristata]]'', ''[[twardzioszek przydrożny|Marasmius oreades]]''.
Głównym zainteresowaniem Boltona stały się jednak grzyby, które starannie gromadził i w swoim domu ilustrował. Korespondował z wieloma znanymi mykologami swoich czasów, w tym z [[Jean Baptiste François Bulliard|Jeanem Bulliardem]], [[James Dickson (biolog)|Jamesem Dicksonem]], [[John Lightfood|Johnem Lightfootem]] i [[Carl Ludwig Willdenow|Carlem Willdenowem]]. W rezultacie opublikował pierwszą anglojęzyczną pracę poświęconą grzybom. Był to trzytomowy '' Bolton's three-volume An History of Fungusses growing about Halifax'', opublikowany w latach 1788–1790. Sfinalizowanie tego dzieła było możliwe dzięki finansowemu wsparciu lorda Gainsborougha, który był jednym z patronów Boltona. Do tej pracy również sam wykonał [[akwaforta|akwaforty]]. Jest w niej wiele nowych, przez niego po raz pierwszy opisanych gatunków, m.in. ''[[Gymnopus peronatus]]'', ''[[czernidłaczek podwórzowy|Coprinellus domesticus]]'', ''[[Daldinia concentrica]]'', ''[[gmatwica chropowata|Daedaleopsis confragosa]]'', ''[[czubajeczka cuchnąca|Lepiota cristata]]'', ''[[twardzioszek przydrożny|Marasmius oreades]]''.

Jest autorem jeszcze wielu innych ilustracji grzybów. Album z 233 niepublikowanymi obrazami grzybów, znany jako ''Icones fungorum circa Halifax nascentium'', znajduje się w bibliotece zbiorów specjalnych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. W Muzeum Historii Naturalnej znajduje się zbiór jego 36 „ilustracji grzybów”, a dodatkowe szkice znajdują się w bibliotece Earl of Derby w Knowsley Hall. Ze zgromadzonej sporej kolekcji [[eksykat]]ów przetrwały nieliczne. Niektóre z jego okazów znajdują się w mykologicznym zielniku w [[Kew Garden]], a inne w zielniku Edwarda Robsona w Sunderland Museum.

W naukowych nazwach utworzonych przez Kalchbrennera [[takson]]ów dodawany jest cytat Bolton.


{{SORTUJ:Bolton, James}}
{{SORTUJ:Bolton, James}}

Wersja z 16:03, 8 kwi 2020

James Bolton
Data i miejsce urodzenia

5 maja 1807
Warley Town

Data i miejsce śmierci

5 czerwca 1886
Warley Town

James Bolton (ur. 1735 w Warley Town, zm. 7 stycznia 1799 w Warley) – angielski botanik, mykolog i ilustrator.

Życiorys

James Bolton urodził się w pobliżu Warley w hrabstwie Yorkshire. Jego ojciec był tkaczem. James początkowo uczył się zawodu ojca, ale później został arendarzem w swojej rodzinnej wiosce Warley. W 1768 roku ożenił się z Sarah Blackburn i miał z nią czworo dzieci. Całe życie spędził w okolicach Halifaxu.

Działalność botaniczna

James i jego starszy brat Thomas Bolton byli zapalonymi przyrodnikami. Obydwaj wnieśli swój wkłady w opublikowanej w 1775 r. przez Johna Watsona The History and Antiquities of Parish of Halifax in Yorkshire. James Bolton rozwijał nadal swoje zainteresowania przyrodnicze, pisząc lub ilustrując wiele ważnych książek z zakresu historii naturalnej (tak wówczas nazywano biologię). W 1785 zilustrował książkę Flora Cantabrigiensis Richarda Relhana. W tym samym roku opublikował pierwszą swoją samodzielną pracę. Była to pierwsza część Filices Britannicae – dwutomowe, ilustrowane dzieło o paprociach brytyjskich. Nie tylko narysował ilustracje, ale sam je wyrył do druku. W książce tej m.in. jest odkryty przez niego nowy gatunek paproci Woodsia alpina. Po wydaniu tej książki księżna Portlandu, bogata Margaret Bentinck, zaangażowała go do zilustrowania swojej kolekcji muzealnej.

Działalność w zakresie mykologii

Głównym zainteresowaniem Boltona stały się jednak grzyby, które starannie gromadził i w swoim domu ilustrował. Korespondował z wieloma znanymi mykologami swoich czasów, w tym z Jeanem Bulliardem, Jamesem Dicksonem, Johnem Lightfootem i Carlem Willdenowem. W rezultacie opublikował pierwszą anglojęzyczną pracę poświęconą grzybom. Był to trzytomowy Bolton's three-volume An History of Fungusses growing about Halifax, opublikowany w latach 1788–1790. Sfinalizowanie tego dzieła było możliwe dzięki finansowemu wsparciu lorda Gainsborougha, który był jednym z patronów Boltona. Do tej pracy również sam wykonał akwaforty. Jest w niej wiele nowych, przez niego po raz pierwszy opisanych gatunków, m.in. Gymnopus peronatus, Coprinellus domesticus, Daldinia concentrica, Daedaleopsis confragosa, Lepiota cristata, Marasmius oreades.

Jest autorem jeszcze wielu innych ilustracji grzybów. Album z 233 niepublikowanymi obrazami grzybów, znany jako Icones fungorum circa Halifax nascentium, znajduje się w bibliotece zbiorów specjalnych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. W Muzeum Historii Naturalnej znajduje się zbiór jego 36 „ilustracji grzybów”, a dodatkowe szkice znajdują się w bibliotece Earl of Derby w Knowsley Hall. Ze zgromadzonej sporej kolekcji eksykatów przetrwały nieliczne. Niektóre z jego okazów znajdują się w mykologicznym zielniku w Kew Garden, a inne w zielniku Edwarda Robsona w Sunderland Museum.

W naukowych nazwach utworzonych przez Kalchbrennera taksonów dodawany jest cytat Bolton.