Kordyt: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozmiar się nie zmienił ,  2 lata temu
drobne techniczne, WP:SK+ToS+mSK
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(lit.)
(drobne techniczne, WP:SK+ToS+mSK)
Główne składniki kordytu to [[nitroceluloza]] o wysokiej zawartości [[azot]]u (12,9–13,3%) oraz [[nitrogliceryna]], która rozpuszcza nitrocelulozę i ją żeluje. Dodatkowo dodaje się [[plastyfikator]]y, substancje flegmatyzujące, konserwujące i stabilizujące. Do zmiękczenia (dokończenia procesu żelatynizacji) tak powstałej dość twardej, mało plastycznej masy prochowej stosuje się lotny rozpuszczalnik – [[aceton]], co odróżnia prawdziwy kordyt od zwykłego prochu bezdymnego (nitrocelulozowego), gdzie stosuje się mieszaninę [[eter dietylowy|eteru]] z [[alkohole]]m.
 
Kordyt produkowano i stosowano głównie w [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]], szczególnie podczas II wojny światowej, jako proch do broni artyleryjskiej. Typowy kordyt zawiera ok. 58% nitrocelulozy, ok. 30% nitrogliceryny, ok. 3% [[centralit]]u, ok. 5,5% [[dinitrotoluen]]u, ok. 2% [[wazelina|wazeliny]] i ok. 0,5% [[woda|wody]]. Do zmiękczania kordytu dodawano ok. 0,8%-1,5% [[aceton]]u, który po nadaniu odpowiedniego kształtu ziarnu prochowemu, powoli usuwano - utwardzając tym samym proch i utrwalając jego strukturę. Obecnie jego znaczenie jako materiału miotającego znacznie zmalało na rzecz [[balistyt]]ów.
 
== Uwagi ==
 
== Bibliografia ==
1.* "Chemia Stosowana, materiały wybuchowe - teoria, technologia, zastosowanie", A. Maranda, J. Nowaczewski, J. Statuch, M. Syczewski, B. Zygmunt, WAT-Warszawa 1985.
2.* ''[[Richard Rhodes]]'', Jak powstała bomba atomowa, Warszawa 2000, {{ISBN|83-7255-131-6}} ;
 
2. ''[[Richard Rhodes]]'', Jak powstała bomba atomowa, Warszawa 2000, {{ISBN|83-7255-131-6}} ;
 
[[Kategoria:Prochy]]

Menu nawigacyjne