Obrona Westerplatte: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 671 bajtów ,  7 miesięcy temu
Dodano informację o zidentyfikowanych obrońcach, których odnaleziono w wyniku prac archeologicznych w 2019 roku. Dodano hiperłącza.
(Dodano informację o zidentyfikowanych obrońcach, których odnaleziono w wyniku prac archeologicznych w 2019 roku. Dodano hiperłącza.)
Z ustalonego składu załogi WST los siedmiu żołnierzy jest nadal nieznany. Nie wiadomo, czy są to ci nieznani z nazwisk żołnierze, odnalezieni na terenie Westerplatte.
 
# strz. [[Konstanty Jezierski]] (1 września śmiertelnie ranny w głowę w kabinie bojowej wartowni nr 3 od pocisku, który wpadł przez strzelnicę)
# st. sierż. Wojciech Najsarek (1 września wybiegł ze swej samotnej placówki – stacji PKP – i rażony serią pocisków ciężkiego karabinu maszynowego poniósł śmierć na miejscu)
# kpr. Andrzej Kowalczyk (1 września ciężko ranny, pozostawiony ok. 100 metrów od [[Wartownia nr 1 na Westerplatte|wartowni nr 1]], prawdopodobnie żywcem zasypany w leju po bombie podczas ostrzału artyleryjskiego)
# strz. Bronisław Uss (1 września ciężko ranny koło wartowni [[Ordnungspolizei|Schupo]], odnaleziony przez Niemców, zmarł tego dnia na przedpolu Westerplatte mimo prób uratowania go)
# st. leg. Zygmunt Zięba (1 września ranny odłamkiem bomby w koszarach, zmarł 2 września)
# strz. [[Władysław Jakubiak]] (2 września zginął od wybuchu bomby przed koszarami)
# plut. zaw. [[Adolf Petzelt]] (2 września zginął w wartowni nr 5 w wyniku eksplozji bomby lotniczej) - szczątki odnaleziono w roku 2019<ref name=":1">{{Cytuj |tytuł = Zidentyfikowano szczątki pięciu polskich żołnierzy poległych na Westerplatte |data = 2020-09-01 |data dostępu = 2020-09-02 |opublikowany = TYSOL.PL |url = https://www.tysol.pl/a52845-Zidentyfikowano-szczatki-pieciu-polskich-zolnierzy-poleglych-na-hellip?fbclid=IwAR3zV61MCftEIo15_GRVyVTqVVTaSjoIvkgK-uxqtHQfyz9WMivtODYkCB8#.X08nkk_e0NA.facebook}}</ref>
# plut. zaw. Adolf Petzelt (2 września zginął w wartowni nr 5 w wyniku eksplozji bomby lotniczej)
# kpr. Bronisław Perucki (jak wyżej)
# st. strz. Władysław Okraszewski (jak wyżej) - szczątki odnaleziono w roku 2019<ref name=":1" />
# leg. Antoni Piróg (jak wyżej)
# st. leg. [[Ignacy Zatorski]] (jak wyżej)
# leg. Józef Kita (jak wyżej) - szczątki odnaleziono w roku 2019<ref name=":1" />
# NN (? 2 września zginął w wartowni nr 5 w wyniku eksplozji bomby lotniczej)
# NN (? 2 września zginął w wartowni nr 5 w wyniku eksplozji bomby lotniczej)
# NN (? 2 września zginął w wartowni nr 5 w wyniku eksplozji bomby lotniczej)
# kpr. Jan Gębura (zginął 2 września w czasie nalotu) - szczątki odnaleziono w roku 2019<ref name=":1" />
# leg. Mieczysław Krzak (5 września zginął w wyniku pomyłki – wzięty za Niemca – od kuli kolegów w nocy koło placówki "Fort")
# strz. Jan Czywil (7 września ciężko ranny w szyję i głowę w wartowni nr 1, zmarł w niemieckim szpitalu wieczorem tego dnia)
* 1. Kompania Szturmowa Kriegsmarine - w czasie ataku 1.09 poległo 18 żołnierzy. Łącznie ze zmarłymi z ran zginęło prawdopodobnie 27 członków tej jednostki. Znani z nazwisk są [[Wilhelm Henningsen]] (dowódca kompanii), Walter Graf (dowódca 2. plutonu), Karl Griechen i Erich Hubner. W dniach od 2 do 7 września jednostka nie odnotowała strat.
* Kompania Saperów Szturmowych - 3 poległych 7.09 w czasie rozpoznania bojem.
* [[Wachsturmbann „Eimann”|Wachsturmbann Eimann]] - prawdopodobnie 9 poległych - źródła podają 12 zabitych w walkach na terenie Gdańska (w ataku na Pocztę Polską zginęło 3 członków jednostki).
 
W źródłach niemieckich brak jest danych na temat strat w jednostkach [[SS-Heimwehr Danzig]], [[Policja Wolnego Miasta Gdańska|Policji Wolnego Miasta Gdańsk]] i wśród członków załóg okrętów. Jeśli wystąpiły, to należy je przyjąć za porównywalne do strat Wachsturmbann Eimann.
 
== Zobacz też ==
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne