Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m WP:SK, ka
m Usunięto kategorię "Pracownicy Instytutu Sztuki PAN" za pomocą HotCat
Linia 33: Linia 33:


{{SORTUJ:Sztuki}}
{{SORTUJ:Sztuki}}
[[Kategoria:Pracownicy Instytutu Sztuki PAN|Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk]]
[[Kategoria:Instytuty Polskiej Akademii Nauk]]
[[Kategoria:Instytuty Polskiej Akademii Nauk]]
[[Kategoria:Instytucje kultury]]
[[Kategoria:Instytucje kultury]]

Wersja z 09:45, 3 wrz 2020

Pałac Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej przy ul. Długiej 26, siedziba IS PAN

Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk (IS PAN) – instytut naukowo-badawczy Polskiej Akademii Nauk (Wydział I) utworzony w 1949 w Warszawie jako Państwowy Instytut Sztuki[1], od 1959 w strukturze Polskiej Akademii Nauk.

Organizatorem i pierwszym dyrektorem instytutu był Juliusz Starzyński. Siedziba Instytutu mieści się w pałacyku Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej przy ul. Długiej 26.

Opis

IS PAN to interdyscyplinarna placówka badawcza, zajmująca się badaniem i dokumentacją polskiej sztuki i kultury artystycznej w zakresie sztuk plastycznych i architektury, muzyki, teatru, filmu i sztuki audiowizualnej.

Siedziba Instytutu mieści się w Warszawie przy ul. Długiej 28.

30 listopada 1949 uchwałą Rady Ministrów powołano Państwowy Instytut Sztuki (PIS) jako centralną, interdyscyplinarną placówkę naukowo-badawczą Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Po powstaniu Polskiej Akademii Nauk 30 października 1951 Państwowy Instytut Sztuki otrzymał status jednego z instytutów Akademii.

Rada Naukowa PIS posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora, doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych, w dyscyplinach: historia i nauki o sztuce.

Instytut prowadzi działalność badawczą, dokumentacyjną i wydawniczą. M.in. w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego projektu CADIS (Centre for Archivisation and Digitisation of Image and Sound) tworzy i wdraża innowacyjny system informatyczny umożliwiający digitalizowanie historycznych materiałów dźwiękowych i fotografii i archiwizowanie ich w postaci cyfrowej.

Od lat dziewięćdziesiątych Instytut Sztuki PAN jest reorganizowany zgodnie z obowiązującymi zasadami finansowania nauki. Zlikwidowano terenowe oddziały IS PAN w Gdańsku i Poznaniu, pozostawiono jedynie pracownię w Krakowie.

Zobacz też

Przypisy

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1949 r. o utworzeniu Państwowego Instytutu Sztuki (Dz.U. z 1949 r. nr 61, poz. 479).

Bibliografia