Dyskusja:Aleksander Colonna-Walewski (książę): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poprawki i uzupełnienia
(Sprawa niejasności dotycząca tytułu)
(poprawki i uzupełnienia)
Powstaje więc pytanie - czy sprawa dziedziczenia tytułu wątpliwości budzi, czy też jednak nie? Oczywiście, każdy autor może mieć w tej kwestii inny pogląd, ale raczej nie w jednym i tym samym tekście. ;) Zgłasza: [[Wikipedysta:Stansas|Stansas]] ([[Dyskusja wikipedysty:Stansas|dyskusja]]) 12:45, 7 gru 2016 (CET)
 
== z [[Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule]] ==
W dyskusji powyżej został powołany, jako autorytet francuski historyk i genealog, który uznał w swej książce poświęconej naturalnemu potomstwu cesarza, że pierworodny syn Aleksandra Walewskiego był ostatnim hrabią Walewskim. Nie znamy okoliczności adopcji czy uznania potomstwa nieslubnego. W ten sprawie nie ma automatyczności w przekazaniu tytułu. Karol nikogo nie adoptował, a decyzja jego siostry adopcji siostrzeńca z tytułem hrabiego Walewskiego skomplikowała sprawę. Jedynym autorytetem w tej sprawie byłoby stowarzyszenie potomków szlachty napoleońskiej, a to jak wiem nie przyjęło do swego grona potomków naturalnego syna Aleksandra. Nie twórzmy więc rozszerzającej interpretacji, bo będzie ona sztuczna i papierowa. Szczegóły w mojej książce cytowanej w bibliografii. [[Wikipedysta:Zaroszyc|Tomasz]] ([[Dyskusja wikipedysty:Zaroszyc|dyskusja]]) 23:06, 22 paź 2020 (CEST)
 
{{Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule/Trudne do rozwiązania}}
W dyskusji powyżej został powołany, jako autorytet francuski historyk i genealog (Joseph Valynseele, La Descendance naturelle de Napoléon Ier : le comte Léon, le comte Walewski, 1964), który uznał w swej książce poświęconej naturalnemu potomstwu cesarza, że pierworodny syn Aleksandra Walewskiego był ostatnim hrabią Walewskim. Nie znamy okoliczności adopcji czy uznania potomstwa nieslubnegonieślubnego. W tentej sprawie nie ma automatyczności w przekazaniu tytułu. Karol nikogo nie adoptował, a decyzja jego siostry adopcji siostrzeńca z tytułem hrabiego Walewskiego skomplikowała sprawę. Jedynym autorytetem w tej sprawie byłoby stowarzyszenie potomków szlachty napoleońskiej, a to jak wiem nie przyjęło do swego grona potomków naturalnego syna Aleksandra. Nie twórzmy więc rozszerzającej interpretacji, bo będzie ona sztuczna i papierowa. Szczegóły w mojej książce i cytowanej w bibliografii. [[Wikipedysta:Zaroszyc|Tomasz]] ([[Dyskusja wikipedysty:Zaroszyc|dyskusja]]) 23:06, 22 paź 2020 (CEST)

Menu nawigacyjne