Leki psychotropowe: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 287 bajtów ,  8 miesięcy temu
Merytoryczne: ICD 10 wytyczne NFZ Leki psychotropowe oddziaływują na OUN. Neurolog zajmuje się takim zaopatrywaniem. Wg ICD 10 i DSM V leczeniem celowym w większości paychoaberacji jest psychoterapia
m (Informacja nieprawdziwa. W haśle pomylono anksjolityki z jak sądzę benzodiazepinami, które są ich podgrupą. Jest dużo anksjolityków, np. sertralina, które zaczynają działać DOPIERO po miesiącu. Dodatkowo, jeśli w haśle jest informacja, że lekarze rodzinny często przepisują leki tej grupy, to potrzebne jest źródło.)
(Merytoryczne: ICD 10 wytyczne NFZ Leki psychotropowe oddziaływują na OUN. Neurolog zajmuje się takim zaopatrywaniem. Wg ICD 10 i DSM V leczeniem celowym w większości paychoaberacji jest psychoterapia)
Znaczniki: Z internetu mobilnego Z wersji mobilnej Wycofane
** leki psychostymulujące i [[Leki nootropowe|nootropowe]]
 
Wszystkie leki psychotropowe zapisywane są wyłącznie na [[Recepta|receptę lekarską]] i powinny być przydzielane wyłącznie przez lekarza psychiatrę bądź neurologa i zażywane pod jego kontrolą. Należy również pamiętać, iż w zaopatrywaniu wielu psychopatologii leczeniem celowym (z pierwszego wyboru) jest oddziaływanie psychoterapeutyczne prowadzone przez licencjonowanego psychoterapeutę będącego jednocześnie psychologiem bądź lekarzem psychiatrą.
 
Przewlekłe przyjmowanie leków psychotropowych powinno być połączone z wykonywaniem co jakiś czas [[Badanie biochemiczne krwi|badań krwi]]: [[Morfologia krwi|morfologii]], poziomu enzymów wątrobowych ([[Aminotransferaza alaninowa|ALAT]] oraz [[Aminotransferaza asparaginianowa|AspAT]]), elektrolitów w surowicy ([[sód]], [[potas]], [[chlorki]]) oraz poziomu [[Glukoza|glukozy]] we krwi; należy również wykonywać co jakiś czas [[badanie moczu]].

Menu nawigacyjne