Lista postaci cyklu Kroniki Amberu: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
napisanie hasła - inkluzja artykułów o postaciach - część druga
(napisanie hasła - inkluzja artykułów o postaciach - część pierwsza)
 
(napisanie hasła - inkluzja artykułów o postaciach - część druga)
 
* '''Martin''' – nieślubny syn Randoma i Morganthe. Był owocem romansu Randoma z Morganthe, córką Moire z Rebmy. Jego matka popełniła samobójstwo wkrótce po urodzeniu go. Wychował się w królestwie babki, lecz gdy dorósł przeszedł Wzorzec w Rebmie i podróżował długo w Cieniu. Tam zaopiekował się nim Benedykt, przebywający w tym czasie w Avalonie. W czasie podroży próbował go zabić Brand, co doprowadziło do powstania Skazy Wzorca.
 
* '''Merlin'''
:{{osobny artykuł|Merlin z Dworców Chaosu}}
 
* '''Oberon'''
:{{osobny artykuł|Oberon z Amberu}}
 
* '''Random''' – syn Oberona i Paulette. Herbem Randoma jest motyw perkusji, a kolorami pomarańczowy, czerwony i brązowy. Najmłodszy z braci, nieco lekkomyślny, lubi się dobrze zabawić, kocha muzykę jazzową, grę na perkusji i hazard. W królestwie Rebma poznaje Morganthe (córkę królowej Moire), wiąże się z nią, płodzi syna Martina, a następnie porzuca ją, doprowadzając do samobójstwa. Za karę zmuszony jest poślubić Vialle niewidomą dziewczynę z Rebmy. Ku zaskoczeniu wszystkich Random i Vialle zakochują się w sobie i stają się najwierniejszą parą małżeńską. Po śmierci Oberona Jednorożec przekazuje Klejnot Wszechmocy Randomowi - czyniąc go królem Amberu. Jako król Random znacznie się zmienia - staje się rozważny i odpowiedzialny.
 
* '''Rinaldo''', bardziej znany jako '''Luke Reynard''' – wysoki rudowłosy młodzieniec „przystojny pomimo, a może z powodu artystycznie złamanego nosa”. Kolorem Luke’a-Rinalda jest zieleń, a herbem - Feniks. Luke jest synem Branda i Jasry. Przeszedł Wzorzec w Tir na Nog'th. Po śmierci ojca w Wojnie Skazy Wzorca jest zdecydowany na zemstę nie tylko na Cainie – bezpośrednim sprawcy, ale też na wszystkich Amberytach. Przedostaje się na Ziemię, gdzie przebywa Merlin. Od matki otrzymuje zadanie zgładzenia Merlina, istotnie podejmuje takie próby w każdą rocznicę dnia, w którym otrzymał informację o śmierci ojca. Gdy jednak lepiej poznaje Merlina - zaprzyjaźnia się z nim i zaniechuje dokonywania zamachów. Dalej jednak pragnie zemścić się na reszcie rodziny królewskiej Amberu. Zabija Caina i rani Bleysa.
 
== Chaosyci ==
* '''Dara''' – wysoka, szczupła, nieco piegowata o brązowych krótkich włosach i ciemnych oczach. Biegła w szermierce. Jej symbolem jest koło, którego lewa połowa jest czarna, a prawa biała. Corwin ma z nią romans i owocem tego związku jest Merlin. Dara jest prawnuczką księcia Amberu Benedykta. Rodzice Dary należeli do znamienitych rodów w Dworcach Chaosu – ojciec pochodził z rodu Helgram, a matka z rodu Hendrake. Dara, w przeciwieństwie do większości swych przodków, ma postać w pełni ludzką, w czym przypomina pradziadka – Amberytę. Potrafi jednak (jak wszyscy Chaosyci) przybierać formę demoniczną. Natomiast podobnie jak Amberyci była w stanie przejść Wzorzec. Dara poślubia Gramble Sawalla, z którym ma dwójkę dzieci: Despila i Jurta. Wychowują się oni wspólnie z Merlinem, a ich przybranym bratem jest Mandor – syn Gramble Sawalla z pierwszego małżeństwa.
 
* '''Jurt''' – młodszy przyrodni brat Merlina i rodzony Despila. Syn Gramble Sawalla i Dary Hendrake. Stale rywalizuje z Merlinem. Zazdrości mu, gdyż sądzi, że to Merlin faworyzowany jest przez matkę. W czasie jednej z walk z Merlinem Jurt traci oko, kawałek ucha i palec. Sprzymierza się z Julią – dawną dziewczyną a teraz przeciwniczką Merlina. W Twierdzy Czterech Światów przechodzi przez tzw. „Rytuał Fontanny” i staje się „żywym atutem” tzn. może dowolnie przemieszczać się z miejsca na miejsce, bez pomocy kart tarota. Mimo zdobytych umiejętności Jurt czuje się niepewnie. W końcu postanawia pogodzić się z Merlinem.
 
* '''Mandor''' – jego ojcem jest Gramble Sawall z Dworców Chaosu, imię matki nie jest znane. Drugą żoną Gramble jest Dara. Jego przybranym bratem jest jej syn z pierwszego związku - Merlin, a braćmi przyrodnimi: Despil i Jurt. Lepszy kontakt ma on jednak z Merlinem, choć nie łączy ich biologiczne pokrewieństwo. Włosy Mandora są śnieżnobiałe. Kontrastują one z młodymi, choć nieco ostrymi rysami twarzy. Mandor nie jest może zbyt przystojny, ale ma duże powodzenie u kobiet. Mandor ubiera się w czerń, jedynie brzeg kołnierzyka i wystające mankiety są białe. Herbem Mandora są cztery pola szachownicy z pionkiem i koniem ustawionymi na białych polach. Mandor odznacza się wielką inteligencją i zamiłowaniem do wszelkich kalkulacji oraz intryg. Rozumuje w sposób makiawelistyczny. Jest wybitnym czarodziejem. Jego podstawowym narzędziem są trzy kule, które stanowić mogą groźną broń. Mandor kocha sztukę - w tym sztukę kulinarną. Przy przyrządzaniu potraw również posługuje się magią.
 
* '''Ty'iga''' – bezcielesny demon. Demony te żyją na granicach Otchłani. Mają zdolność brania w posiadanie cudzego ciała. Człowiek ogarnięty przez ty'igę nic nie pamięta, z tego co robił, w czasie gdy „gościł” demona. Gdy ty'ga opuszcza gospodarza, ma on takie wrażenie, jakby budził się z letargu. W ''Kronikach'' poznajemy jednego demona tego typu, która jest płci żeńskiej, choć może zamieszkiwać ciała ludzi obojga płci. Ty'iga została zobowiązana przez Darę do chronienia jej syna Merlina, gdy ten udał się na Ziemię. Nie miała jednak prawa wyjawić Merlinowi celu swej misji. Ponieważ na Cieniu-Ziemi było dwóch Amberytów (Merlin i Luke) - ty'iga początkowo nie wiedziała kogo chronić i chroniła obu. Aby to robić wcieliła się w ''Gail Lampron'' i była dziewczyną Luke’a. Tym sposobem była zapewne jedynym demonem, który ukończył [[Berkeley University]].
 
== Inne postaci ==
* '''Jasra''' – pochodzi z Cienia położonego w pobliżu Dworców Chaosu. Piękna, rudowłosa, posiada zęby jadowe. Żona Branda, matka Rinalda. Jest czarodziejką i dawną uczennicą Dary. Jest adeptką tak zwanej ''Drogi Pękniętego Wzorca''. Dużą część życia spędziła w Kashfie. Została żoną króla Kashfy Menillana. Później wraz z dowódcą straży pałacowej Jasrickiem (dawnym kochankiem Flory) doprowadziła do obalenia męża i ogłosiła się królową. Poślubiła Jasricka. Później skazała go na śmierć za prawdziwą lub domniemaną zdradę. Swego kolejnego męża – Branda poznała przy okazji jakiegoś czarodziejskiego eksperymentu. Brand nie chciał jednak zostać królem Kashfy, choć był prawdopodobnie jedynym z jej towarzyszy życia, którego chętnie widziałaby na tronie. Z Brandem miała swe jedyne dziecko – syna Rinalda, którego postępowaniem zawsze pragnęła kierować i złościło ją, gdy nie działał po jej myśli. Po śmierci męża Jasra pragnęła zemsty na członkach królewskiego rodu Amberu.
 
* '''Julia Barnes''' – była dziewczyna Merlina. Julia wykazuje zainteresowanie czarami i okultyzmem. Merlin znajduje jej ciało rozszarpane przez bestię przybyłą z Cienia. Okazuje się jednak, że śmierć została upozorowana, a Julia opanowała Twierdzę Czterech Światów.
 
* '''Moire''' – władczyni podwodnego miasta Rebmy. Ma włosy koloru szmaragdu przetykane srebrem i ogromne oczy koloru nefrytu. Opis ukazuje ją ubraną w niebieskie, łuskowe spodnie ze srebrnym paskiem. Atrybutem władzy jest berło z różowego korala. Lubi biżuterię: na czole nosiła obręcz z białego złota, na szyi naszyjnik z szafirem, a na każdym palcu u ręki miała pierścień z kamieniem w innym odcieniu błękitu. Moire miała córkę Morganthe, którą uwiódł Random. W miesiąc po tym Morganthe powróciła do Rebmy, będąc w ciąży. Urodziła syna o imieniu Martin. W kilka miesięcy po porodzie popełnia samobójstwo. Z tego powodu Moire nienawidziła Randoma, toteż ukarała go przymuszając do małżeństwa z niewidomą kobietą o imieniu Vialle.
 
* '''Nayda''' córka Orkuza, premiera Begmy i jego żony Kinty. Siostra przyrodnia Coral. Opisana jako niewysoka brunetka, nieco tęga. Naydę poznajemy, gdy wraz ze swoim ojcem (jako jego sekretarz) oraz siostrą przybywa do Amberu. Dowiadujemy się, że przeszła ona ciężką chorobę, ale już wyzdrowiała, jednakże później okazuje się, że prawdziwa Nayda zmarła, w jej ciele natomiast zamieszkała ty'iga. Najbliższe otoczenie dziewczyny jednak niczego się nie domyślało.
 
* '''Vialle''' – pochodzi z podwodnego królestwa Rebmy. Drobna, niska brunetka. Niewidoma od urodzenia. Jest zdolną rzeźbiarką. Wykazuje też pewne zdolności empatyczne. Jako niewidoma, Vialle miała nikłe szanse na małżeństwo. Królowa Moire znalazła jednak dla niej męża. Był to Random z Amberu. Poślubienie Randoma miało być dla niej sposobem na awans społeczny, a dla niego karą. Moire nie wierzyła w trwałość tego związku, zezwoliła więc, by małżonkowie rozstali się po roku. Tymczasem Random i Vialle niespodziewanie zakochali się. Vialle podąża za Randomem do Amberu, choć początkowo położenie jej jest trudne, gdyż Random jest uwięziony za próbę zamachu na Eryku. Po Wojnie Skazy Wzorca Random zostaje królem, a Vialle królową. Jest ona jedną z niewielu osób w Amberze, które nie mają żadnych wrogów. Inaczej niż większość Amberytów bardzo ceni życie ludzkie. To za jej pośrednictwem udało się przerwać łańcuch [[wendeta|vendetty]] zapoczątkowany przez śmierć Branda.
 
{{Kroniki Amberu}}
14 759

edycji

Menu nawigacyjne