Chłopaki z baraków: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 16 525 bajtów ,  1 rok temu
usuwam prawdopodobny OR
Znaczniki: Z internetu mobilnego Z aplikacji mobilnej Z aplikacji Android
(usuwam prawdopodobny OR)
== Fabuła ==
Akcja serialu toczy się w przeważającej części na fikcyjnym osiedlu barakowozów ''Sunnyvale'' w [[Dartmouth (Kanada)|Dartmouth]] w [[Nowa Szkocja|Nowej Szkocji]]. Głównymi bohaterami serialu są trzej przyjaciele zamieszkujący osiedle od dzieciństwa – narwany i niezbyt inteligentny Ricky, pomysłowy i nierozstający się z drinkami Julian oraz wrażliwy Bubbles noszący charakterystyczne okulary. Celem bohaterów jest szybkie wzbogacenie się, najczęściej metodami nielegalnymi takimi jak produkcja i handel [[marihuana|marihuaną]] czy kradzieże drogich przedmiotów. Z tego powodu stale znajdują się oni na celowniku Jima Lahey’ego – uzależnionego od alkoholu strażnika osiedla, oraz jego partnera Randy’ego, byłej męskiej prostytutki. Większość sezonów kończy się powrotem bohaterów (najczęściej Rickiego i Juliana) za kratki, a zaczyna ich wyjściem z więzienia.
 
== Bohaterowie ==
* '''Julian''' – najstarszy z trójki głównych bohaterów, odpowiedzialny za wynajęcie ekipy kręcącej dokument z życia jego i osiedla. Uważany jest za lidera grupy i to on planuje jej niemal wszystkie akcje. Nosi bródkę i obcisły czarny t-shirt, a ponadto nigdy nie rozstaje się ze szklanką [[cuba libre]], która zawsze jest pełna, nawet kiedy samochód bohaterów dachował. Jego celem jest szybkie wzbogacenie się i przejście na emeryturę. Mimo przestępczej kariery Julian jest honorowy i bezinteresowny, a także nie potrafi kłamać. Uchodzi za obrońcę osiedla i osobę do której przyjaciele lub inni mieszkańcy Sunnyvale mogą się zwrócić o pomoc w różnych sprawach. Jako jedyny z bohaterów ma własny barak, który otrzymał od swojej zmarłej babci wychowującej go po porzuceniu przez ojca. Barak zostaje między 4 a 5 sezonem wykupiony przez Laheya w wyniku powrotu Juliana do więzienia, jednak po pewnym czasie Julianowi udaje się go odzyskać. Był właścicielem „Shitmobila” w którym mieszka Ricky, jednak oddaje mu go na własność w drugim odcinku serialu. W dzieciństwie została mu powierzona opieka nad Bubblesem, toteż zwykle mieszkają w tym samym miejscu. Ma obsesję na punkcie aktora [[Patrick Swayze|Patricka Swayze]] i nie lubi być tak przezywanym. Jego data urodzenia to 1 stycznia 1968. Obok Rickiego, Julian jest jedyną postacią, która wystąpiła we wszystkich odcinkach i filmach związanych z uniwersum.
 
* '''Richard "Ricky" LaFleur''' – drugi najstarszy z trójki głównych bohaterów, syn Raya i Tammy, ojciec Trinity i dziadek Mo. Ricky jest niezbyt inteligentny, nierozgarnięty, samolubny i łatwo traci nad sobą panowanie. Czuje się głupszy od Juliana, jednak w przeciwieństwie do niego potrafi bardzo dobrze kłamać, co wielokrotnie uratowało bohaterów z opresji. Ricky jest słabo wykształcony – szkołę zakończył na 9 klasie, jednak w trakcie trwania serialu udaje mu się skończyć dwie następne. Z uwagi na braki w edukacji często przekręca trudniejsze słowa lub nie rozumie ich znaczenia, zaś jego osobowość czyni jego wypowiedzi pełnymi przekleństw. Ze względu na problemy mieszkaniowe jego miejscem pobytu jest zdewastowany [[Chrysler New Yorker]] zwany obraźliwie „Shitmobilem”, którego otrzymał od Juliana. Ricky wysługuje się i zrzuca winę na zafascynowanych nim Cory'ego i Trevora (a potem także Jacoba), których zdrowie traktuje jak sprawę drugorzędną poświęcając je bez przemyślenia dla swoich celów lub samopoczucia, często również odmawiając im udzielenia pomocy gdy są ranni lub utrudniając im rekonwalescencję. Nałogowo pali papierosy i zwykle wymusza je od innych. Mimo swojej głupoty Ricky jest specjalistą w uprawie marihuany, z czego on i jego koledzy czerpią główne dochody, a ponadto zna się na naprawie samochodów i gotowaniu. Nienawidzi się z Laheym oraz lalką Bubblesa – Conkym. Ciągle stara się wyjść na prostą i wrócić do Lucy i ich córki, która jest jego oczkiem w głowie. Na początku 4 sezonu Ricky był nadzorcą Sunnyvale w zastępstwie Laheya, który trafił do więzienia wraz z Randym i Julianem, jednak z czasem traci tę funkcję. Jego rok urodzenia to 1971. W sezonie 11 Ricky dowiaduje się od Laheya, że jest tak naprawdę jego synem. Julian i Bubbles odkrywają jednak, że biologicznym ojcem Rickiego nie jest ani Lahey, ani Ray, czego żaden z nich nie wydawał się być świadomym, ale dla dobra Rickiego zatajają to drugie mówiąc, że jego ojcem od początku był Ray. Obok Juliana, Ricky jest jedyną postacią, która wystąpiła we wszystkich odcinkach i filmach związanych z uniwersum.
 
* '''Bubbles''' – najmłodszy, najmądrzejszy, a zarazem najwrażliwszy z trójki głównych bohaterów. Miłośnik kotów noszący kraciaste koszule oraz charakterystyczne okulary o bardzo grubych szkłach. Będąc dzieckiem Bubbles trafił pod opiekę babci Juliana, gdyż jego rodzice musieli uciekać przed wierzycielami. Od tamtej pory on i Julian są nierozłączni i ilekroć Julian zmienia miejsce pobytu, Bubbles również to czyni. Zazwyczaj mieszka ze swoimi kotami w przystosowanej do jego potrzeb szopie przy baraku Juliana, która to zostaje spalona w 2 sezonie i zastąpiona nową. Często wykazuje krytyczną postawę wobec nielegalnych pomysłów swoich kolegów, mimo że sam utrzymuje się głównie z kradzieży wózków sklepowych, które następnie naprawia i odsprzedaje centrom handlowym. Poza kotami, Bubbles interesuje się literaturą, filozofią klasyczną, kosmosem i kolejkami elektrycznymi. Ponadto umie grać na gitarze i jest fanem zespołu [[Rush]]. Pełni funkcję rozjemcy w sporach między Rickym a Julianem, a gdy zaczynają się bić i obrażać popada w histerię. W przeciwieństwie do nich preferuje pokojowe rozwiązania i ma wyrzuty sumienia jeśli pomysł jest wyjątkowo szkodliwy. Zwykle Bubblesowi udaje się uniknąć odsiadki – w więzieniu przebywał tylko 3 razy w całym serialu. W dzieciństwie miał lalkę o imieniu Conky, która ukazywała jego złą stronę bądź przejmowała nad nim kontrolę. Jego rok urodzenia to 1972.
 
* '''James „Jim” Lahey''' – główny przeciwnik tytułowych chłopaków, wiecznie pijany nadzorca osiedla, były mąż Barbary i ojciec Treeny. Lahey jest byłym policjantem, który został niesłusznie zwolniony w 1977 po tym, jak podczas pełnienia służby na osiedlu w Halloween stał się ofiarą dowcipu Ricky’ego i Juliana, którzy staranowali barak jego radiowozem, a następnie oblali go drinkiem, przez co jego ówczesny wspólnik – George Green – uznał go za pijanego i doniósł przełożonym. Popadłszy w alkoholizm, Jim obsesyjnie dążył do pozbycia się bohaterów z osiedla pod byle pretekstem. Jego małżeństwo z Barbarą skończyło się, gdy na jaw wyszedł jego biseksualizm i zdrada z męską prostytutką, którą okazał się być Randy, jego późniejszy kochanek i wspólnik. Oprócz zamiłowania do wysokoprocentowych trunków, Lahey znany jest ze swoich metafor nawiązujących do odchodów. Szczególną nienawiść żywi do Ricky’ego, z którym ciągle się kłóci, oraz Raya, którego matactwo ostatecznie wykrywa. Pod koniec 6 sezonu Jim zostaje przywrócony do policji, jednak odchodzi z niej w sezonie 7. W sezonie 11 wyjawia Rickiemu, że jest jego biologicznym ojcem i sypiał z jego matką, co stanowiło prawdziwy powód konfliktu między nim a Rayem. Ostatecznie okazuje się, że Ricky nie jest synem żadnego z nich. Lahey ginie w pierwszym odcinku kreskówki porwany przez drapieżnego ptaka przekazując osiedle w ręce Randy’ego.
 
* '''Randy''' – półnagi zastępca Laheya i jego kochanek, była męska prostytutka i biseksualista. Nie nosi wierzchniej części garderoby chodząc z gołym i grubym brzuchem, chyba że jest zmuszony do ubrania koszuli. Znany jest z zamiłowania do cheeseburgerów i marihuany. Randy w dzieciństwie kolegował się z głównymi bohaterami, jednak z czasem ich drogi się rozeszły. W przeciwieństwie do Laheya zachowuje umiar w piciu i stara się mu pomóc w zerwaniu z nałogiem. Randy był dwukrotnie w związku z Lucy, która zachodzi z nim w ciążę w sezonie 7 kiedy Ricky przebywał na odwyku. Ostatecznie Randy przekazuje dziecko na wychowanie swoim rodzicom. W tym samym sezonie rozkręca biznes hamburgerowy z Philem, jednak ten zrywa z nim współpracę z powodu jego uzależnienia od konopi. W kreskówce Randy przejmuje funkcję nadzorcy osiedla po śmierci Laheya.
 
* '''Cory i Trevor''' – dwaj naiwni i głupkowaci młodzieńcy chcący zdobyć uznanie Rickiego, który z tego powodu wykorzystuje ich jak niewolników i kozły ofiarne, często w skrajnie niemoralny sposób. Cory nosi okulary, zaś Trevor ma fryzurę na „[[czeski piłkarz|czeskiego piłkarza]]”. Od sezonu 5 znajdują się pod opieką Sary, która stara się ich chronić przed nieludzkim traktowaniem ze strony Rickiego. Ostatecznie ich relacje z bohaterami skutkują wysłaniem Cory’ego i Trevora do szpitala psychiatrycznego w 7 sezonie. Po wyjściu ze szpitala wyjeżdżają do Nowego Jorku, jednak Trevor gubi się w metrze, zaś Cory wraca do Sunnyvale w sezonie 8, gdzie zaczyna przyjaźnić się z Jacobem.
 
* '''Lucy''' – panna lekkich obyczajów wykorzystująca swoje ciało aby osiągnąć co chce. Była dziewczyna Ricky’ego, z którym ma córkę Trinity. Mieszka z Sarą, dzięki czemu każda płaci tylko po połowie czynszu. Lucy wychowuje córkę sama żaląc się na trudności w pomaganiu jej przez Ricky’ego, który chce do niej wrócić i się pobrać. Mimo to Lucy odgrywa się na Rickym romansując z innymi mężczyznami, między innymi Randym, z którym zachodzi w ciążę między 6 a 7 sezonem. W 11 sezonie Lucy zrywa z Rickym i wyjeżdża z Kanady.
 
* '''Sarah''' – najlepsza przyjaciółka Lucy z którą mieszka w jednym baraku, w którym prowadzi salon fryzjerski. Wykazuje się sporą rozwagą i stara się uważać na pomysły bohaterów. Czasami jednak uczestniczy w ich intrygach jeśli jest to dla niej korzystne, jak na przykład pomagając Julianowi w praniu pieniędzy ze sprzedaży kradzionego paliwa. W 2 sezonie była w związku z Rickym, jednak zerwała z nim i odtąd stała się mu wroga. Kiedy bohaterowie trafiają do więzienia w sezonie 4, Sarah postanowiła opiekować się Corym i Trevorem aby chronić ich przed poniżającym traktowaniem przez Rickiego uprzednio nakłaniając ich do zabrania chłopakom pieniędzy, które uzyskali sprzedając marihuanę. Występuje we wszystkich sezonach oraz kreskówce.
 
* '''Trinity''' – córka Rickiego i Lucy. Mieszka wraz z matką i Sarą. Przez ojca jest traktowana jak oczko w głowie, mimo że sama ma do niego zmienne nastawienie. Przez pewien czas należała do butelkowych dzieci. W 8 sezonie pracuje jako kelnerka w barze Juliana i zachodzi w ciążę z Jacobem, która owocuje narodzinami ich syna sezon później oraz ślubem pary w sezonie 10. W sezonie 1 pojawiają się przesłanki jakoby ojcem Trinity był nie Ricky, ale Julian.
 
* '''Raymond "Ray" LaFleur''' – ojciec, a właściwie ojczym Ricky’ego, były tirowiec i alkoholik. Wyłudza rentę jeżdżąc na wózku i udając niepełnosprawnego, o czym wiedzą tylko bohaterowie i jego rodzina. Jest wierzącym [[kalwinizm|kalwinistą]] i często powołuje się na [[Biblia|Biblię]]. Mieszka w Sunnyvale od dawna i w młodości kolegował się z Laheym. W sezonie 5 jego barak zostaje doszczętnie spalony przez nieuwagę Ricky’ego, z kolei Lahey odkrywa jego oszustwo i eksmituje z osiedla, po czym Ray zamieszkuje w kabinie ciężarówki na wysypisku. W sezonie 6 zostaje zastępcą Randy’ego jako nadzorcy osiedla, jednak zostaje następnie aresztowany w USA podczas podróży tirem, po czym wraca do Kanady i zamieszkuje w Sunnyvale wraz z synem. Przed wydarzeniami z filmu ''Don't Legalize It'' zbiegł na Florydę pozostawiając syna i innych w przekonaniu, że zginął wskutek wybuchu ciężarówki. W sezonie 11 Julian i Bubbles odkrywają, że Ray nie jest biologicznym ojcem Rickiego podobnie jak Lahey, jednak zatajają ten fakt mówiąc Rickiemu, że naprawdę jest on synem Raya, gdyż to on go wychował.
 
* '''J-Roc''' – biały młodzieniec naśladujący afroamerykańskich raperów, ich styl bycia i język. Kumpluje się z Tyronem, zaś jego prawdziwe imię to Jamie. Podobnie jak główni bohaterowie zajmuje się gangsterką i handlem marihuaną, a ponadto produkował filmy pornograficzne w których udział wzięli m.in. Ricky i Bubbles. Mieszka w baraku wraz ze swoją matką, która nie toleruje jego pasji. W sezonie 3 rozpoczyna działalność raperską i wydaje płytę na której znajduje się piosenka rapera z Moncton o pseudonimie DVS. Mimo to konflikt między dwójką zostaje zażegnany, a DVS pomaga J-Rocowi rozwinąć jego karierę, m.in. namawiając go do pójścia do więzienia dla polepszenia wizerunku. W 6 i 7 sezonie porzuca muzykę, gdyż wychodzi na jaw, że on i Tyrone spodziewają się potomstwa z dwoma dziewczynami, jednak decydują się wychować ich dzieci wspólnie, gdyż nie wiadomo kto jest ojcem którego. Dzieci te nie pojawiają się w kolejnych sezonach, zaś J-Roc wychowuje innego syna, z którym opuszcza Sunnyvale między sezonem 10 a 11.
 
* '''Tyrone''' – czarnoskóry kolega J-Roca, jego prawa ręka i szef gangu Roc-Pile. Okazjonalnie pomaga bohaterom w ich planach.
 
* '''Barbara „Barb” Lahey''' – właścicielka osiedla i była żona Jima Laheya, z którym ma córkę Treenę. Lubi podrywać innych mężczyzn, w tym Ricky’ego, Juliana i Randy’ego. W sezonach 2 i 7 jest w związku z Samem Losco.
 
* '''Jacob Collins'''
 
* '''Philadelphia „Phil” Collins''' – ojciec Jacoba i Toma, obleśny i otyły mężczyzna w średnim wieku mieszkający w kamperze. Czasami przezywany jest od tytułów piosenek [[Phil Collins|muzyka o identycznym nazwisku]]. Jest osobą dość głośną, ale przyjazną dla innych. Cierpi na obżarstwo i problemy gastryczne przez które często beka. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest ogromny brzuch z powodu którego ma kompleksy i boi się być przez niego wyśmiewany.Jest miłośnikiem cheeseburgerów i krążków cebulowych. Pierwszy raz pojawia się w sezonie 4 jako kierownik motelu, z kolei w następnym pracuje jako taksówkarz i złota rączka. W 6 sezonie wprowadza się wraz z Jacobem do Sunnyvale, gdzie wraz z Randym przerabia swój kamper na wóz z hamburgerami. Phil nie angażuje się w działalność kryminalną, choć Lahey odkrywa, że używane przez niego mięso jest kradzione. Phil pojawia się ostatni raz w filmie ''Countdown to Liquor Day'', a jego dalsze losy są nieznane.
 
* '''Cyrus''' – gangster i postrach osiedla, który wprowadził się do baraku Juliana podczas gdy siedział on z Rickym w więzieniu. Jeździ czerwonym Chevroletem Corvette i słucha rocka. Żywi nienawiść do Juliana, gdyż wyrzucił go z Sunnyvale w pierwszym odcinku serialu. W drugim sezonie Cyrus popada w konflikt z Rickym, który doniósł na niego podczas egzaminu na którym ściągał, przez co oblał 10 klasę. W 5 sezonie współpracuje on z dwoma japońskimi gangsterami – Dennisem i Terrym, z którymi para się handlem haszyszem. Podczas incydentu w ich domu narkotyki zostają skradzione przez Juliana, zaś Cyrus dąży do ich odzyskania w wyniku czego w Sunnyvale wywiązuje się strzelanina między nim a bohaterami, przez co trafia on do więzienia.
 
* '''Sam Losco'''
 
* '''George Green''' – policjant i były wspólnik Laheya wykazujący się ogromną głupotą, która skutkowała między innymi wydaleniem Jima z pracy w 1977. W 7 sezonie wspólnie z Tedem stara się zabić Laheya w zemście, jednak dzięki intrydze bohaterów trafiają oni do więzienia. W sezonie 8 pracuje jako szef ochrony w centrum handlowym i mieszka z Lucy, jednak okazuje się działać po kryjomu w celu pozbycia się Jima z Sunnyvale. W 11 sezonie jest szefem policji, ale zostaje zwolniony, zaś w następnym pracuje jako zastępca nadzorcy Sunnyvale, ale traci także tę posadę z uwagi na nieprzyjemne traktowanie Randy’ego.
 
* '''Ted Johnson'''
 
* '''Conky''' – [[pacynka]] Bubblesa stworzona na jego podobieństwo. Conky to polarne przeciwieństwo właściciela – jest zgryźliwy i wrogo nastawiony do innych, a zwłaszcza do Ricky’ego, którego z wzajemnością nienawidzi. Wydaje się być samoświadomy, gdyż po pewnym czasie noszenia przejmuje kontrolę nad Bubblesem i jego poczynaniami, a nawet jest w stanie prowadzić rozmowę oddzielnie od niego. W dzieciństwie Bubbles traktował Conky’ego jak najlepszego przyjaciela i zawsze go słuchał, jednak gdy bohaterowie byli w 6 klasie Conky zawładnął nim do tego stopnia, że musiał zostać wrzucony przez Rickyego do bagna, z którego zostaje wyłowiony 4 sezonie aby zachęcić Bubblesa do pójścia do dentysty. Podczas afery u Sama Conky zmusza Bubblesa do zaatakowania Randy’ego i Laheya, a następnie zaczyna obrażać pozostałą dwójkę. Wówczas wyzwany od Patricka Swayze Julian strzela Conkyemu w głowę, a następnie lalka trafia z powrotem do bagna. Conky powraca w sezonie 7 gdzie wzywa policję demaskując plan przemytu marihuany do USA, jednak Bubbles decyduje się ostatecznie utopić go w rzece. Conky raz jeszcze pojawia się w kreskówce jako Conky 2.0, jednak zostaje zastrzelony przez Ricky’ego.
 
== Spis odcinków ==

Menu nawigacyjne