Wikipedia:Kawiarenka/Ogólne: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 294 bajty ,  8 miesięcy temu
m
Do parafii należą wierni a nie ulice, wsie i miasta
m (Do parafii należą wierni a nie ulice, wsie i miasta)
Marcelus, prosiłem aby przed dokonaniem wpisu zapoznać się z tematem parafii w Wikipedii, więc intryguje mnie to, dlaczego tam nie zauważyłeś belek a w mojej wypowiedzi widzisz źdźbło? W czasie katechezy chłopiec czytający tekst w Wikipedii zapytał mnie czy my (miał na myśli mnie i dzieci w klasie) też należymy do parafii? Zapytał mnie o to dlatego, że po przeczytaniu zwrotu ''do parafii należą wsi'' został zwiedziony, wprowadzony w błąd. Reasumując, zamiana ''wyrażenia zwodniczego'' na ''zwrot zwodniczy'' niczego nie zmienia ponieważ przykład ten dowodzi, że zwrot jest zwodniczy (zwodniczy - wprowadzający w błąd. Vide: słownik PWN). Zdanie do parafii należą ulice, wsie i miasta jest skrótem myślowym (uproszczenie wypowiedzi poprzez przedstawienie jej w postaci niekompletnej lub zastąpienie jej innym, krótszym określeniem, czasem prowadzące do nieporozumień). Notabene, właśnie ten skrót myślowy doprowadził do nieporozumień między nami.--[[Wikipedysta:O.marian.fso|O.marian.fso]] ([[Dyskusja wikipedysty:O.marian.fso|dyskusja]]) 00:40, 10 lut 2021 (CET)
* {{re|O.marian.fso}} Czy dobrze pojąłem, że dla tego jednego chłopca podjąłeś próbę zmiany sposobu w jaki Wikipedia od lat pisze o parafiach? To, że jeden czytelnik poczuł się zmylony nie oznacza, że jest ich tylu, by celowym było dokonywanie jakiejkolwiek zmiany czegoś, co dotąd nie powodowało zgłoszeń czytelników na [[WP:ZB]], jest stosowane przez serwisy diecezjalne, słowem działało i działa dobrze. Zapewne chłopiec po prostu wie ciut za mało i nie ma jeszcze zakładanej przez nas u czytelników kompetencji językowej, bo trochę za wcześnie zaczął czytać encyklopedię, która nie jest podręcznikiem dla szkoły podstawowej. Powtórzę zdanie z mojego wpisu powyżej: ''Zatem naszym celem jest raczej pisanie tekstu wystarczająco dobrego, który '''przeciętny''' czytelnik zrozumie poprawnie i który zarazem nie odrzuci go nadmiernym uszczegółowianiem kwestii oczywistych.'' [[Wikipedysta:Gżdacz|Gżdacz]] ([[Dyskusja wikipedysty:Gżdacz|dyskusja]]) 07:50, 10 lut 2021 (CET)
 
Nie pojąłeś tego dobrze. Pojąłeś to tak jak ten strażak który przyjął zgłoszenie o pożarze, i uznał że pożar pojadą gasić dopiero jak zgłosi go siedem osób.--[[Wikipedysta:O.marian.fso|O.marian.fso]] ([[Dyskusja wikipedysty:O.marian.fso|dyskusja]]) 10:04, 10 lut 2021 (CET)
: To nie jest wyrażenie (czy też zwrot, nie ma to znaczenia) zwodnicze w znaczeniu przyjętym na Wikipedii, więc proszę o jego nieużywanie w temacie o którym rozmawiamy, bo to błąd i wprowadza zamęt. Użycie słowa należeć nie jest również błędem, ponieważ jest zrozumiałe dla każdego dojrzałego użytkownika języka polskiego (należeć - "wchodzić w skład jakiejś całości, w zakres czegoś lub być członkiem czegoś"), tym bardziej że jest powszechnie używane w tym kontekście, tj. przy opisie terytorialnego zasięgu parafii. Myślę, że to zasadniczo powinno zakończyć temat. Ani obecny zapis, ani ten proponowany przez ciebie nie są błędne. Jeśli masz ochotę stosować dłuższy - twoja wola. Nie ma jednak podstaw żeby narzucać go innym użytkownikom. Mam nadzieję, że masz odpowiednie zasoby dobrej woli, aby to zrozumieć. [[Wikipedysta:Marcelus|Marcelus]] ([[Dyskusja wikipedysty:Marcelus|dyskusja]]) 08:58, 10 lut 2021 (CET)
*W pełni popieram krótkie "Do parafii należą miejscowości/ulice" lub "Parafia obejmuje miejscowości/ulice". Jedno i drugie to w pełni zrozumiała informacja o terytorium, na któym funkcjonuje parafia. Nie tworzymy tu aktu prawnego, w któym daną rzecz należy opisać niezwykle precyzyjnie, bo taki tekst staje się zbyt zawiły i niestrawny. Zresztą proponowany zapis "Do parafii należą wierni wyznania rzymskokatolickiego z miejscowości A" wcale nie jest precyzyjny, bo w miejscowości A mogą przebywać/mieszkać wierni wyznania rzymskokatolickiego z innych parafii, a niektórzy wierni wyznania rzymskokatolickiego z miejscowości A mogą wyjechać na jakiś czas do miejscowości B - i co wtedy? Trzeba by było zdefiniować znaczenie określenia "z miejscowości A". :-) Przy okazji, danina diecezjalna obliczana jest na podstawie liczby wszystkich mieszkańców terytorium parafii. Wszystkich, nie tylko członków parafii. [[Wikipedysta:Michał Sobkowski|Michał Sobkowski]] <sub>''[[Dyskusja wikipedysty:Michał Sobkowski|dyskusja]]''</sub> 09:28, 10 lut 2021 (CET)

Menu nawigacyjne