Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
:::* Widzę, że "łapiesz mnie" za argumenty wspierające zamiast skupić się na głównych. Rozpisywanie się o narodzinach królewskich dzieci na łamach prasy jedynie umacnia to, co daje im encyklopedyczność, a encyklopedyczność daje im w mojej opinii królewskie pochodzenie. Wiadomo, że w dzisiejszych czasach pisze się w mediach o wszystkim, ale w XVII wieku pierwsze kilkustronicowe periodyki donosiły przede wszystkim o osobach i zdarzeniach kluczowych dla Europy, a takimi były narodziny królewskiego potomstwa. Co do Archiego, tak jak wspomniałem – prawie czterdzieści interwiki jest dla mnie poważnym argumentem za pozostawieniem artykułu, zwłaszcza, że o ile wiem książę Harry zrezygnował z pełnienia oficjalnych funkcji w rodzinie królewskiej już kilka miesięcy po narodzinach swojego syna. Swoją drogą, wydaje mi się, że stwierdzenie o ponadczasowości Wikipedii jest dość górnolotne, biorąc pod uwagę, że ostały się na niej takie artykuły jak [[Natalia Siwiec]] czy [[Rafał Maślak]] ;) Z założenia Wikipedia ma obejmować większy zasięg haseł niż zwykła encyklopedia, więc kryteria encyklopedyczności są w niej mniej surowe. Dla mnie Archie i inne dzieci królewskie mają swoje miejsce w Wikipedii. Szanuję Twoje zdanie, ale Twoje argumenty mnie akurat nie przekonują. Tymczasem czekam na inne głosy, żeby znów się dysputa nie rozrosła do kolosalnych rozmiarów. [[Wikipedysta:Marekos|Marekos]] ([[Dyskusja wikipedysty:Marekos|dyskusja]]) 12:53, 21 lut 2021 (CET)
::::* Nie staram się łapać ciebie za żadne argumenty, tylko na nie odpowiadać. La Gazette była pierodykiem wydawanym za zgodą dworu królewskiego, nic dziwnego że informowała o tego typu wydarzeniach. Zresztą tak jak mówiłem wcześniej, wszystkie okoliczności towarzyszące (Te Deum, wzmianka w La Gazette, pochówek w Saint-Denis itd.), wynikają po prostu z wysokiego urodzenia danej osoby, a nie z faktu, że była postacią jakkolwiek historycznie znaczącą. Więc albo uznajemy, że każdy kto ma królewskie pochodzenie, co sugerujesz, jest autoency, albo uznajemy, że nie i wtedy te rzeczy, o których mówisz nie mają żadnego znaczenia. W pierwszym wypadku doprowadzamy do tak absurdalnych sytuacji, że Olbracht Jagiellończyk, który zmarł w kilka godzin po urodzeniu, pozostaje na Wikipedii, a usuwamy np. biogramy szeregowych powstańców warszawskich (żeby sięgnąć do przypadków niedawno rozpatrywanych w DNU). Niedługo dojdziemy do absurdu i będziemy pisać biogramy poronionych płodów, opiszmy np. nienazwaną córeczkę księcia Filipa Orleańskiego, która urodziła się martwa 9 lipca 1665 - o wydarzeniu informowała La Gazette, ciało zostało pochowane w Saint-Denis, a serce w Val-de-Grâce, miała królewską krew, była potomkinią Ludwika Świętego; więc argumentów wspierających aż nadto. Takie podejście to jest absurdalny arystokratyzm. Co do Archiego liczba interwiki nie ma znaczenia, każda Wiki ustala własne zasady. Nawiasem mówiąc nie wiem dlaczego porównujesz dwulatka bez żadnych osiągnięć z Natalią Siwiec czy z Maślakiem, którzy przewyższają go na tym polu o kilka długości (czyżby dlatego, że pochodzą "z ludu"?) [[Wikipedysta:Marcelus|Marcelus]] ([[Dyskusja wikipedysty:Marcelus|dyskusja]]) 14:19, 21 lut 2021 (CET)
:::::* Porównuję dwulatka bez żadnych osiągnięć z celebrytami, ponieważ piszesz o ponadczasowości Wikipedii jako encyklopedii. O ile życie królewskich dzieci po setkach lat cały czas jest obiektem badań i zainteresowania nauki (rodowody, genealogie, publikacje o życiu dworu), o tyle istnieje spore prawdopodobieństwo, że Maślak i Siwiec za sto lat będą postaciami zupełnie zapomnianymi, bo ich osiągnięcia (Miss Euro, Mister Polski) to właściwie wspomniana przez Ciebie "bieżączka prasowa", a ich największy okres medialnej ekspozycji już dawno minął. Wracając do sedna sprawy, uważam, że Olbracht Jagiellończyk i inni potomkowie królewscy powinni być autoency, o ile oczywiście artykuł na ich temat może być czymś więcej niż substub z datą urodzenia i zgonu. W przypadku Olbrachta mamy dokładny opis tragicznych okoliczności jego narodzin, a także pewne symboliczne znaczenie postaci – ostatni legalny potomek urodzony w dynastii Jagiellonów. Popełniłem błąd, że w ogóle dałem Ci się wciągnąć w te porównania zupełnie różnych kategorii osób, bo jak zauważył Adamt, każda z tych grup rządzi się innymi prawami i innym "kalibrem argumentacji". Nie ja decydowałem o encyklopedyczności powstańców warszawskich, bo nie mam do tego wystarczających kompetencji. Genealogią rodów dynastycznych zajmuję się hobbystycznie od wielu lat, więc w tym wypadku mogę się wypowiedzieć. [[Wikipedysta:Marekos|Marekos]] ([[Dyskusja wikipedysty:Marekos|dyskusja]]) 17:44, 21 lut 2021 (CET)
*Było by lepiej dla tej dyskusji by nie mieszać tu podstawowego powodu jej rozpoczęcia czyli encyklopedyczność dzieci o rodowodzie królewskim (może również i wysoko szlacheckim) z dziećmi celebrytów. To nie ten poziom i nie ten kaliber argumentacji. Z jednej strony mówimy o potomkach wspominanych przez historyków w różnych opracowaniach i na przestrzeni setek lat a z drugiej o celebrytach o których w większości przypadku za 50 lat nie będzie pamiętał nikt i nigdzie. --[[Wikipedysta:Adamt|Adamt]] <small>[[Dyskusja Wikipedysty:Adamt|rzeknij słowo]]</small> 13:29, 21 lut 2021 (CET)
*:Obawiam się, że się nie da, bo właśnie dla niektórych to zrównanie jest osią sporu. Stąd poniekąd ironią losu może być to, że ja właśnie też uważam, że nie ma znaczenia, czy ktoś jest córką cesarza, czy piekarza, ale jeżeli da się spełnić WP:WER, może mieć swój odrębny artykuł. W tym pierwszym przypadku na mnie też robi wrażenia to, czy dany rodzic może wywieść swój ród od samego mezaliansu bóstwa ze śmiertelniczką (z reguły płciowo to taki układ jakoś był), czy to uzurpator i z chłopa król. Wiem, że w podejściu WP:WER praktycznie równa się encyklopedyczności jestem na przeciwnym biegunie niż nasi tuzowie biografistyki, ale cóż - mam prawo mieć takie zdanie i je tu zaprezentować. Oczywiście, jest też druga strona - co prawda nie robiłem kwerendy, ale sądzę, że o Klarze Lewandowskiej da się napisać mniej więcej tyle, że jest córką znanych rodziców, pewnie datę urodzenia, że pisało o niej wiele serwisów różnej wagi, a rodzice twierdzili, że zrobią wszystko, żeby jej zapewnić prywatność, jednocześnie dbając, żeby to oświadczenie trafiało do wszystkich serwisów i co jakiś czas powracało. Natomiast córki władców z samej racji urodzenia mogły dostać takie czy owakie honory, które osobiście mam w poważaniu mniej więcej takim, w jakim miał Jakub Szela i które mają takie znaczenie, jak setny order radzieckiego generała czy pierwszy polskiego wiceministra, ale skoro uznajemy je za encydające, to uznajemy i taki biogram da się jednak wypełnić choćby listą tychże honorów, co wystarczy na stuba. [[Wikipedysta:Panek|Panek]] ([[Dyskusja wikipedysty:Panek|dyskusja]]) 14:03, 21 lut 2021 (CET)
14 326

edycji

Menu nawigacyjne