Gałąź Dawidowa: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 391 bajtów ,  3 miesiące temu
Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez 89.70.103.28) i przywrócono wersję 60335857 autorstwa Wikipek - brak źródeł. Jedyne źródło w akapicie (Storr 2009, s. 41-42) nie podaje tych informacji, a liczba ofiar jest tam inna.
(Zmieniono liczbę osób, które zginęły podczas pożaru, poprawiono koniec historii, dopisano informację o błędach służb specjalnych oraz o filmie dokumentalnym Planete+)
(Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez 89.70.103.28) i przywrócono wersję 60335857 autorstwa Wikipek - brak źródeł. Jedyne źródło w akapicie (Storr 2009, s. 41-42) nie podaje tych informacji, a liczba ofiar jest tam inna.)
Znacznik: Ręczne wycofanie zmian
W 1984 przyłączył się do niej 25 letni Vernon Wane Howell ([[David Koresh]]){{odn|Storr|2009|s=34}}. Wykazywał zdolności krasomówcze, cechy przywódcze, bezwzględności i gotowości do używania przemocy{{odn|Storr|2009|s=36}}. Przejął władzę i wymusił bezwzględny posłuch w społeczności. Uważał się za istotę nadprzyrodzoną, określał się mianem „proroka”, „mesjasza”, a nawet „Chrystusa”. Grupa nie liczyła więcej niż kilkaset osób. Gromadzili na farmie duże ilości broni palnej, przygotowując się w ten sposób na nadejście końca świata. Guru tej grupy głosił zbliżanie się końca dziejów. Zbawienia mogli oczekiwać tylko ci, którzy go bezwzględnie słuchali. Zakazał swoim zwolennikom wszelkich kontaktów cielesnych, tylko on był wyjątkiem pod tym względem. Dopuszczał się wykorzystywania seksualnego nawet 12-letnich dzieci. „Dawidianie” bez żadnego protestu znosili wszystkie zakazy i nakazy swojego przywódcy.
 
W 1993 roku władze wysłały na teren farmy kilkudziesięciu agentów [[Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives|ATF]], celem aresztowania przywódcy sekty. Wywiązała się strzelanina, siły policyjne musiały się wycofać. Oblężenie Mont Carmel Center trwało 51 dni. Podczas szturmu sił porządkowych użyto gazu łzawiącego, żebyzakończyło sprowokowaćsię wszystkichwybuchem dopożaru wyjściapodczas szturmu zsił zabudowańporządkowych, alezginęło przez 6 godzin nikt z nich nie wyszedł. Później wybuchł pożar, w czasie którego uciekło z budynku kilku uwięzionych członków społeczności. Zginęło łącznie 7680 osób, w tym kobietywiele kobiet i dzieci. Zginął też wówczas David Koresh {{odn|Storr|2009|s=41–42}}. Późniejsze śledztwo w kongresie USA wykazało, że ATF i FBI popełniły całą serię błędów. Planete+ wyemitowało dokument na temat oblężenia i negocjacji z zakładnikami.
 
== Zobacz też ==
23 617

edycji

Menu nawigacyjne