Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2020-06-21: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(archiwizacja dyskusji z czywiesza)
 
(→‎3 (Aquilops): komentarz)
* Napiszę lekko nie na temat. 1) Mam wrażenie, że ostatnio i na Wikipedii, i na facebookowej wikipedystycznej grupie wyjątkowo często pojawiają się uwagi od osób totalnie z biologią niezwiązanych tak zawodowo, jak i hobbistycznie (fotografowanie ładnych rzeczy na dworze czy posiadanie psa się nie liczy). Wskazują albo na jakieś "niezgodne z zasadami" praktyki (np. "subiektywne" uznawanie, że wybieramy jako bazę dla systematyki roślin, ptaków, ryb, czegokolwiek system/bazę x, a nie uwzględniamy 5(ew. 15) innych, bo to OR i w ogóle), albo na chęć dokonania rewolucji w artykułach – właśnie w taki sposób, jak sugerują niektóre wypowiedzi z tego wątku. Ciekawi mnie źródło tych obserwacji – czy po prostu bardziej zwracam na to uwagę ze względu na swoje "skrzywienie" hobbistyczno-studenckie? Czy to jest może pokłosie ostatniego trendu w internecie polegającego na próbach podważania przyjętych od dość dawna (jak na czas istnienia taksonomii) i opartych na merytorycznych przesłankach? 2) W części wypowiedzi widać skupienie na łacinie, podczas gdy nazwa naukowa – nie łacińska – akurat z łaciną może nic wspólnego nie mieć. ''[[skalinek czarny|Petroica traversi]]'' ma nazwę od słów z greki i nazwiska; ''[[krawczyk jasnolicy|Orthotomus chaktomuk]]'' od greckiego ''orthotomeo'' i khmerskiego... wybaczcie, nie umiem pisać po khmersku; wiele gatunków ma epitet gatunkowy upamiętniający jakiegoś przyrodnika lub władcę; [[latawiec krasnogrzbiety]], ''Cicinnurus respublicus'', nosi nazwę ku czci republiki będącą protestem przeciwko ówczesnym praktykom upamiętniania członków rodziny królewskiej; niektóre noszą nazwy oparte o słowo z języka rdzennej ludności (np. [[guira]] i język guarani, ''[[Pitohui]]'' i język papuaski – tutaj odmiana ''Pitohuia'' brzmiałaby wyjątkowo dziwnie). Nie chcę wchodzić w dyskusję na temat tego, czy te gatunki są mniej ważne od "naszych", bo nie tym się zajmujemy. Czy plan poprawy języka w tych wszystkich napisanych brzydkim biologicznym językiem artykułów uwzględnia odmianę nazw opartych o grekę, czyjeś nazwisko, język khmerski, guarani czy papuaski? <b><font color="Navy">[[Wikipedysta:Soldier of Wasteland|Soldier of Wasteland]]</font></b> (<font color="MediumBlue">[[Dyskusja Wikipedysty:Soldier of Wasteland|dyskusja]]</font>) 02:27, 14 cze 2020 (CEST)
:: bo wicie, rozumicie, te wszystkie papuaskie guarani z khmerskimi zapożyczeniami nuu mogą być kiej muszom, ale muszom być odmieniane po naszemu, po polskiemu, po słownikowemu. Bo wiadomo to wszak od wiek wieków - polski pramacierzą gadków całego świata jezd, tyla ża ludkowie zamorscy powykręcali naszo mowo, bo troszku głusi i sepleniący :) To tak dla odprężenia emocji:) --[[Wikipedysta:Piotr967|Piotr967]] [[Dyskusja Wikipedysty:Piotr967|''podyskutujmy'']] 12:37, 14 cze 2020 (CEST)
* Bardzo cenię sobie opinie polskich językoznawców, choć zdarza mi się (rzadko) nie zgadzać z ich wytycznymi. Sama niedawno w rozmowie z historykiem wojskowości użyłam argumentu, że to raczej historycy wojskowości powinni dostosowywać się do zasad językowych, a nie językoznawcy do zwyczajów panujących w historii wojskowości, zwłaszcza, że chodziło raczej o nazwy wydarzeń historycznych, a nie o terminologię stricte wojskową. Tutaj jednak mamy inną sytuację. Język nauk przyrodniczych jest tak specyficzny, że rzadko który językoznawca zna się na tyle na temacie i na metodologii badań, by móc autorytatywnie wypowiadać się na temat fachowego słownictwa. W tej sytuacji zdecydowanie bardziej ufam specjalistom z tej dziedziny, którzy raczyli się tu wypowiedzieć, niż ogólnym zaleceniom językowym. Odmienianie na siłę wyrazów bez znajomości tematu może się skończyć takim kwiatkiem jak tutaj, że {{ping|Aegis Maelstrom}} pisze o dyskusjach toczonych „z Micpolem” ;-) [[Wikipedysta:Ludmiła Pilecka|<span style="color: Steelblue;">Ludmiła Pilecka</span>]] [[Dyskusja wikipedysty:Ludmiła Pilecka|<span style="font-family: Verdana; size: 12px; color: green; cursor: help">&rArr;&nbsp;<small>dyskusja</small></span>]] 11:47, 22 mar 2021 (CET)

Menu nawigacyjne