Zasilacz impulsowy: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięty 1 bajt ,  1 rok temu
m
m (→‎Budowa: lit.)
 
Wyróżnia się następujące topologie zasilaczy impulsowych{{r|OdonFerencziZasilanie|FerysterPrzetwornice}}:
* ''[[Przekształtnik flyback|Flyback]]'' (dwutaktowy, z gromadzeniem energii w polu magnetycznym rdzenia) – w fazie pierwszej klucz tranzystorowy jest zwarty i poprzez uzwojenie pierwotne gromadzi energię w polu magnetycznym [[Rdzeń magnetyczny|rdzenia transformatora]]. Kiedy tranzystor zostaje wyłączony, rdzeń oddaje energię poprzez indukcję na uzwojenie wtórne (''flyback'' oznacza wyindukowanie impulsowego napięcia). Częstotliwość ładowania jest stała, ale czas trwania impulsów jest kontrolowany przez układ elektroniczny i jest zależny od obciążenia po stronie wtórnej. Topologia ''flyback'' wykorzystywana jest głównie w zasilaczach małej mocy, np. w ładowarkach do [[Telefon komórkowy|telefonów komórkowych]]. Pozwala na konstrukcję bardzo prostych zasilaczy, których jednak główną wadą jest niższa sprawność energetyczna (w porównaniu do innych topologii).
* ''[[Przekształtnik forward|Forward]]'' (przetwornica przepustowa) – jednotaktowy zasilacz z transformatorem zapewniającym izolację galwaniczną między wejściem a wyjściem. Przekazanie energii z wejścia na wyjście odbywa się poprzez transformator w czasie gdy tranzystor jest załączony. Stosowany w zasilaczach o mocy nie przekraczającej kilkuset watów oraz w spawarkach{{r|FerysterPrzetwornice}}.
* ''Half-bridge'' (pół-mostek) i ''full-bridge'' (pełny mostek) – to układy pod względem konstrukcyjnym podobne do transformatora sieciowego. Do działania potrzebują napięcia przemiennego na uzwojeniu pierwotnym. Przebieg napięcia nie jest sinusoidalny lecz prostokątny, generowany przez 2 (w ''half-bridge'') lub 4 (w ''full-bridge'') tranzystory. Zmniejsza to także straty i upraszcza układ. Parametry przebiegu są regulowane przez układ scalony w celu utrzymania stałego napięcia po stronie wtórnej w zależności od obciążenia. Do przełączania napięcia między tranzystorami wykorzystuje się podział napięcia po mostku Graetza, za pomocą 2 kondensatorów [[połączenie szeregowe|połączonych szeregowo]] względem siebie, włączonych [[połączenie równoległe|równolegle]] do napięcia. Dzięki temu otrzymuje się układ napięć taki jak w [[Zasilacz symetryczny|zasilaczu symetrycznym]]. Układ pół-mostkowy wykorzystywany jest w [[zasilacz komputera|zasilaczach komputerowych]] przy mocach dochodzących do kilkuset watów. Układy pełnego mostka pozwalają na transformowanie mocy nawet powyżej 1 kW.
* ''[[Przekształtnik buck|Buck]]'' (obniżyć) – topologia używana do zasilania napięciem stałym niższym niż wejściowe.
* ''[[Przekształtnik Boost|Boost]]'' (zwiększyć) – topologia używana do zasilania napięciem stałym, które jest wyższe od wejściowego.
* ''Buck-boost'' (odwracająca) – topologia używana do zasilania napięciem stałym o zmienionej biegunowości, niższym lub wyższym od wejściowego.
 
Dodatkowo dla zasilaczy o mocy powyżej 75  W (w dowolnej topologii) stosuje się [[Poprawa współczynnika mocy|układy poprawiające współczynnik mocy]] oraz rozkładające obciążenie na cały okres napięcia (w porównaniu do zwykłego prostownika mostkowego).
 
== Zalety i wady ==
* Duża sprawność przekraczająca nawet 90%, istotna zwłaszcza przy zasilaniu z baterii lub akumulatora.
* Małe rozmiary oraz niewielka masa, w stosunku do przenoszonej mocy, w porównaniu do zasilaczy transformatorowych.
* Szeroki zakres napięcia wejściowego np. od 100 do 240  V, co umożliwia użytkowanie we wszystkich krajach świata.
* Zabezpieczenia przed zwarciem wbudowane w układy kontrolne zasilacza.
* Odporność na zakłócenia z sieci.
975

edycji

Menu nawigacyjne