Skat: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 42 bajty ,  1 rok temu
Znaczniki: Z internetu mobilnego Z aplikacji mobilnej Z aplikacji Android
Znaczniki: Z internetu mobilnego Z aplikacji mobilnej Z aplikacji Android
Licytacja, zwana też rajcowaniem, polega na pytaniu się innego gracza o to, czy ugrałby grę o danej wartości. Licytację zawsze zaczyna Środek pytając Przodka o określoną wartość gry (min. 18) lub mówiąc "Pas" jeśli sam nie byłby zdolny wygrać żadnej gry. Po pytaniu Przodek może albo spasować, albo odpowiedzieć twierdząco; w tym drugim przypadku Środek albo pasuje, albo pyta o kolejną wartość. W momencie gdy któryś z nich spasuje, do licytacji dołącza Zadek i przejmuje rolę pytającego. Jeśli na samym początku licytacji spasują Środek i Zadek, Przodek może albo zdecydować się na grę, albo również pasuje i następuje nowe rozdanie. Wartości w licytacji podawane są w następującej kolejności: 18 - 20 - 22 - 23 - 24 - 27 - 30 - 33 - 35 - 36 - 40 - 44 - 45 - 46 - 48 - 50 - 54 - 55 - 59 - 60 itd., przy czym dopuszczalne jest przeskoczenie do określonej wyższej wartości przez pytającego. Gracz, który nie spasował, wygrywa licytację i staje się rozgrywającym, zwanym też solistą, gdyż gra on sam. Pozostali dwaj gracze grają przeciwko soliście na wspólny rachunek, ale niezależnie od siebie. Karty wchodzące w skład skata należą do solisty. Może on "dźwignąć" skata, czyli dołączyć go do swoich kart i odłożyć wybrane dwie na bok tworząc nowy skat, jak również może zdecydować się na grę "z ręki" (hand), czyli odłożyć skat bez poznawania jego zawartości i grać tylko kartami rozdanymi. Następnie solista wybiera jeden spośród trzech rodzajów rozgrywki: kolor, grand lub null. Wartość wybranej i rozegranej gry nie może być mniejsza od najwyższej wartości jaka padła w licytacji (w przeciwnym razie następuje przelicytowanie i porażka solisty).
===Grand i kolor===
W rozgrywcerozgrywkach grand (zwaneji też waletówką)kolorowych celem solisty jest uzbieranie większej liczby oczek niż przeciwnicy. Oczka pochodzą z kart znajdujących się w skacie i zdobytych przez solistę lewach (sztychach). Każda karta ma ich określoną liczbę: as - 11, dziesiątka - 10, król - 4, dama (wyżnik) - 3, walet (niżnik) - 2, zaś pozostałe - 0. W całej talii jest zatem 120 oczek, dlatego solista do wygranej musi zdobyć ich więcej niż połowę, czyli co najmniej 61. Starszeństwo kart jest identyczne w każdym kolorze: A-10-K-D-9-8-7 (A-10-K-O-9-8-7). Walety (niżniki) są natomiast kartami atutowymi (tromfami) i nie należą do swoich kolorów, zaś ich hierarchia od najsilniejszego przebiega następująco: W♣-W♠-<font color="#ff0000">W♥</font>-<font color="#ff0000">W♦</font> (U[[Plik:Bay eichel.png]]-U[[Plik:Bay gras.png]]-U[[Plik:Bay herz.png]]-U[[Plik:Bay schelle.png]]). Atut jest silniejszy od kart nieatutowych i młodszych atutów, ale przegrywa z silniejszym atutem. RozgrywkaW kolorowarozgrywce jestkolorowej identycznado zwaletów rozgrywkąjako grand,atutów zdochodzą karty różnicą,z żekoloru solistawybranego wybieraprzez jedensolistę, zjednak czterechwalety kolorów, azawsze należąceod donich niegosilniejsze. kartyRozgrywka dołączajągrand dojest waletówidentyczna jakoz atutykolorową, leczjednak tutaj odjedynymi nichatutami słabsze. Hierarchiawalety, waletówa ikoloru kartatutowego wnie każdymwybiera kolorze (w tym atutowym) pozostaje niezmiennasię.
 
Jeśli w rozgrywce grand lub kolor któraś ze stron - solista albo jego przeciwnicy - zdobędzie co najmniej 90 oczek, druga strona przegrywa z tzw. krawcem lub sznajderem. Jeśli zaś któraś ze stron weźmie wszystkie lewy, wówczas druga strona przegrywa "na czarno" lub ze "szwarcem". Szwarc jest rodzajem sznajdera, ponieważ biorąc wszystkie lewy zawsze przekracza się próg 90 oczek. Jednak gdy strona wzięła wszystkie 120 oczek, ale oddała drugiej choć jedną lewę, to jest to zwykły sznajder. Solista może dodatkowo zapowiedzieć sznajdera lub szwarca, to znaczy zobowiązać się do pokonania przeciwników wywołując którąś z tych sytuacji, ale tylko pod warunkiem, że uprzednio zdecyduje się na grę z ręki. Ponadto jeśli solista gra z ręki, może zdecydować się na grę otwartą (ouvert) i ujawnić swoje karty przeciwnikom pod warunkiem wzięcia każdej lewy (zapowiada jednocześnie szwarca).
1985

edycji

Menu nawigacyjne