Adriana Ferrarese: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
int.
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
(int.)
 
Adriana Ferrarese del Bene uczyła się w Wenecji i występowała w [[Londyn]]ie przed przybyciem do [[Wiedeń|Wiednia]], gdzie zdobyła uznanie występując w pierwszoplanowych rolach w [[Opera buffa|operach buffa]].
 
W roku 1788 wróciła do Wiednia gdzie zadebiutowała z wielkim powodzeniem w „L’Arbore di Diana Vincenta Martína y Soler. Nawiązuje romans z librecistą Mozarta, [[Lorenzo Da Ponte]]. Pod koloraturę jej głosu Mozart komponuje w 1789 arię 'Al Desio di chi t’adora „(KV 577), która w akcie 4, zamiast arii Rose’ DEH vieni non tardar ' była recytowana. W kolejnym koncercie pisze dla niej arię „Un moto di Gioia”. W roku 1792 po serii skandali z jej udziałem opuściła Wiedeń. Pojawia się ponownie na scenie w 1797 roku w Wenecji i Trieście w latach 1797–1798 występując w „[[Così fan tutte (KV 588)|CosiCosì fan tutte]]”{{Odn|Ferraresi del Bene tłumaczenie biogramu|s=według tłumaczenia}}.
 
W publikacji ''Rapport von Wien'' można przeczytać, że posiadała nieprawdopodobnie wysokie i zarazem bardzo niskie dźwięki w skali swojego głosu, jakiego nikt z żyjących ówcześnie słuchaczy nigdy u pozostałych śpiewaczek nie słyszał.

Menu nawigacyjne