Mury obronne w Alghero: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 18 bajtów ,  3 miesiące temu
drobne redakcyjne
(Dodanie zdjęcia)
(drobne redakcyjne)
== Zachowane obiekty ==
 
=== '''Torre di Porta Terra''' ===
[[Plik:Alghero - Torre di Porta Terra (memoriał na cześć poległych w czasie I i II Wojny Światowej).jpg|mały|Torre di Porta Terra (memoriał na cześć poległych mieszkańców miasta w czasie I i II Wojny Światowej)]]
Największa i główna brama miejska od której rozpoczynał się trakt w kierunku Sassari. Wieczorem była zamykana. Nazywana była niekiedy Torre degli ebrei (Wieża żydowska), ponieważ znaczny wkład w jej wybudowanie wniosła tutejsza społeczność żydowska. Obecnie wieża służy min. celom wystawowym. Charakterystycznym elementem tej wieży jest wbudowany w jej ściany memoriał upamiętniający poległych w czasie obu wojen światowych<ref name=":1">{{Cytuj |tytuł = I Bastioni e le Torri di Alghero |data dostępu = 2021-07-21 |opublikowany = www.algheroweb.net |url = https://www.algheroweb.net/torri.php}}</ref>.
 
=== '''Torre di San Giovanni''' (Wieża św. Jana) ===
Nazywana w dawnych czasach Torre di Mezzo, co w wolnym tłumaczeniu znaczy w''ieża pomiędzy, wieża pośrodku''. Nazywana tak ze względu na jej strategiczne położenie, które pozwalało na komunikację między Torre di Porta Terra, która stanowiła główne wejście do miasta a ówczesną wieżą Esperó Reial, w miejscu której obecnie znajduje się  Torre Sulis<ref name=":1" />.
 
=== '''Torre di Sulis''' ===
[[Plik:Alghero - Torre di Sulis.jpg|mały|Torre Sulis]]
Została zbudowana po 1570 roku, aby zastąpić poprzednią wieżę Esperò Rejal z czasów średniowiecznych. Wieża ta została zamknięta w obwodzie Fortu Spur, zburzonego pod koniec XIX wieku. Wieża ma kształt cylindryczny i mury o grubości 6 metrów. W jej wnętrzu znajdują się spiralne schody. Nazwa jej pochodzi od Vincenzo Sulisa – polityka i konspiratora, który brał udział w antyrządowych zamieszkach. Oskarżony o spisek i zdradę został skazany na dożywotnie więzienie. Od roku 1799 aż do roku 1821, w którym został ułaskawiony, odbywał karę w tej wieży<ref name=":1" />.
 
=== '''Torre di San Giacomo''' (Wieża św. Jakuba) ===
[[Plik:Alghero - Torre San Giacomo.jpg|mały|Torre San Giacomo]]
Jest poświęcona świętemu Jakubowi na cześć króla Jakuba I Zdobywcy. Wieża ta jest też nazywana Torre dei Cani (Psia Wieża), gdyż przez pewien czas była w niej hodowla psów. Wieża jest wybudowana na planie ośmioboku. Pomimo przebudowy w XVII wieku, ma elementy katalońskiego gotyku, do których należą nisza przy wejściu głównym i spiralne schody prowadzące na dół<ref name=":1" />.
 
=== '''Torre della Polveriera''' (Wieża Prochowa) ===
[[Plik:Alghero - Torre della Polveriera (po lewej) i La Garitta Reale (po prawej).jpg|mały|Torre della Polveriera (po lewej) i La Garitta Reale (po prawej)]]
Zbudowana w połowie XVIII wieku za panowania dynastii Sabaudzkiej. Usytuowana nie w obrębie murów ale w pewnej odległości od nich, gdyż była przeznaczona na arsenał i magazyn prochu (prochownię)<ref name=":1" />.
 
=== '''La Garitta Reale''' ===
Położona w pobliżu Torre della Polveriera. Jest datowana na XVIII wiek, ale wiadomo że  już w czasach średniowiecza w tym miejscu istniała wieża. Spełniała funkcję strażnicy i z tego powodu została zbudowany na skraju skarpy, dając możliwość obserwacji zatoki, nad którą położone jest miasto. Jest również nazywana Torre della Campana (Wieża dzwonna) ze względu na dzwon, który umieszczony na jej kopule ostrzegał mieszkańców przed niebezpieczeństwami<ref name=":1" />.
 
=== '''Torre di Sant'Elmo''' ===
Znajduje się przy nabrzeżnej ulicy o tej samej nazwie, w obrębie murów obronnych Pigafetta, które łączą ją z wieżą Royal Garitta. Jest poświęcona św. Erazmowi (Elmo po katalońsku), patronowi marynarzy i żeglarzy, którego kult w portowym mieście był powszechny. Na zewnątrz wieży znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca herb Korony Aragońskiej. W niewielkiej odległości od wieży znajduje się średniowieczna, obecnie zamurowana, brama świętego Elmo<ref name=":1" />.
 
=== '''Torre della Maddalena''' (Wieża Maddaleny) ===
[[Plik:Alghero - Bastion della Maddalena.jpg|mały|Bastion della Maddalena]]
[[Plik:Alghero - Torre della Maddalena (tablica upamitniajca pobyt Garibaldiego w Alghero).jpg|mały|Tablica upamiętniająca przybycie do Alghero Giuseppe Garibaldiego (Torre della Maddalena)]]
=== Bastiony od strony morza ===
Nazwy zachowanych bastionów od strony morza współcześnie zostały nazwane na cześć znanych żeglarzy. I są to, począwszy od Piazza Sulis: [[Krzysztof Kolumb]], [[Marco Polo]], [[Antonio Pigafetta]], [[Ferdynand Magellan]] oraz bastion Maddalena<ref name=":2" />.
 
== Przypisy ==
{{Przypisy}}
 
[[Kategoria:Architektura Sardynii]]
86 922

edycje

Menu nawigacyjne