Podręcznik szkolny: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 80 bajtów ,  11 miesięcy temu
Funkcja sugerowania linków: dodane 4 linki.
m (Wycofano edycje użytkownika 37.248.177.129 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to PMG.)
Znacznik: Wycofanie zmian
(Funkcja sugerowania linków: dodane 4 linki.)
W Polsce do 2014 roku wszystkie podręczniki kupowali rodzice uczniów. Od roku 2015 wprowadzono trzy różne systemu dla poszczególnych etapów edukacyjnych:
* Dla klas 1-3 szkoły podstawowej dostępny jest bezpłatnie podręcznik przygotowany i wydawany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
* W klasach 4-6 szkoły podstawowej oraz w klasach 1-3 gimnazjum jeden z podręczników przygotowanych i wydanych przez prywatnych wydawców, wybrany przez nauczyciela, kupowany jest przez organ prowadzący szkołę z dotacji zapewnianej przez [[budżet państwa]].
* W szkołach ponadgimnazjalnych podręczniki kupują rodzice uczniów.
System wprowadzany był stopniowo: w roku szkolnym 2015/2016 w klasach 1 i 4 [[Szkoła podstawowa|szkół podstawowych]] oraz w klasie 1 gimnazjów, w roku szkolnym 2016/2017 w klasach 2 i 5 szkoły podstawowej oraz w klasie 2 gimnazjów, w roku szkolnym 2017/2018 w klasach 3 i 6 szkoły podstawowej oraz w klasach 3 gimnazjów.
 
Po reformie edukacji rozpoczynającej się we wrześniu 2017 roku podręczniki dla klas 1-8 szkoły podstawowej będą kupowane z dotacji budżetu państwa, tak jak dotychczas podręczniki dla klas 4-6 i gimnazjum<ref>{{Cytuj|tytuł=Rozporządzenie w sprawie dotacji na podręczniki – podpisane|czasopismo=Ministerstwo Edukacji Narodowej|data=2017-03-16|data dostępu=2017-08-18|url=https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/rozporzadzenie-w-sprawie-dotacji-na-podreczniki-podpisane.html|język=pl-PL}}</ref>. Podręczniki dla szkół ponadpodstawowych będę finansowane przez rodziców.
* ''Odkrywamy świat - podręcznik do geografii'' – w 2004 otrzymał wyróżnienie w konkursie na najlepszy podręcznik europejski na 49 Międzynarodowych Targach Książki we [[Frankfurt nad Menem|Frankfurcie nad Menem]], autor [[Marek Więckowski]].
*''Matematyka 2001'' (wyd. WSiP) – podręcznik dla klasy 1 gimnazjum został odznaczony srebrnym medalem w konkursie na najlepszy europejski podręcznik roku 2006. Nagrodę przyznało Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Edukacyjnych. Jest to jak dotąd najwyższe europejskie wyróżnienie, jakie kiedykolwiek otrzymał polski podręcznik.
*''Matematyka z plusem ''(wyd. GWO)'' – ''seria podręczników do nauczania matematyki w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. W 2010 roku uhonorowana przez redakcję "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" nagrodą im. Kallimacha. Podręczniki z serii zostały dwukrotnie (w 2002 i 2006 roku) wyróżnione nagrodą Prezesa [[Polska Akademia Umiejętności|Polskiej Akademii Umiejętności]] w Krakowie.
*''Między nami ''(wyd. GWO) ''– ''seria podręczników do nauczania [[Język polski|języka polskiego]] w szkole podstawowej i gimnazjum. Autorki podręczników – Agnieszka Łuczak i Anna Murdzek ''– ''w 2013 roku otrzymały nagrodę im. Filipa Kallimacha za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji. Podręcznik do klasy 4 (w wersji dla nauczyciela) w 2012 roku został nagrodzony w konkursie Best European Schoolbook Award w kategorii najlepsza europejska książka edukacyjna.
 
== Zobacz też ==
1050

edycji

Menu nawigacyjne