Hugo Chávez: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodany 1 bajt ,  8 miesięcy temu
m
m (Bot: Dodanie tytułów do linków w przypisach (patrz FAQ))
m (→‎Poglądy: lit.)
Hugo Chávez określał swoje poglądy jako [[boliwarianizm]], ideologię zapoczątkowaną przez [[Simón Bolívar|Simóna Bolívara]]. Obok Bolívara pozostałymi postaciami, które wywarły wpływ na jego koncepcje, byli Simón Rodríguez (1769-1854) i Ezequiel Zamora<ref>Cameron, Maxwell (2001). „Venezuela’s Hugo Chávez: Savior or Threat to Democracy?”. Latin American Research Review 36.</ref>.
 
Chávez deklarował poglądy lewicowe od czasów studiów na akademii wojskowej. W maju 1996 roku udzielił wywiadu Agustín Blanco Muñozowi, w którym stwierdził – „nie jestem marksistą, ale nie jestem antymarksistą. Nie jestem komunistakomunistą, ale nie jestem [[Antykomunizm|antykomunistą]]”<ref>Jones 2007, s. 236.</ref>. Od czasu objęcia urzędu prezydenckiego uległy one dalszej radykalizacji. Odrzucił umiarkowane ideologie (np. trzecią drogę) i opowiedział się za doktryną [[Socjalizm demokratyczny|socjalizmu demokratycznego]]. Zapoczątkował nurt nazywany [[Socjalizm XXI wieku|socjalizmem XXI wieku]], który zakłada walkę o równość, wolność, solidarność i sprawiedliwość społeczną; pozostaje w opozycji do ''socjalizmu państwowego'' wdrażanego przez rządy [[Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich|ZSRR]] i Chińskiej Republiki Ludowej<ref>Wilpert 2007 s. 7.</ref>. Podkreślał rolę demokracji uczestniczącej – Chávez w okresie swoich rządów wprowadził Rady Gminne i Okręgi Boliwariańskie, instytucje oddolnej i uczestniczącej demokracji<ref>[http://venezuelanalysis.com/news/907 Sojo, Cleto A. „Venezuela’s Chávez Closes World Social Forum with Call to Transcend Capitalism”].</ref>.
 
Chávez odżegnywał się od [[komunizm]]u i krytykował ZSRR, czytał prace [[Lew Trocki|Trockiego]]<ref name=autonazwa1>[[:q:Hugo Chávez|Wikcytaty: Hugo Chávez]].</ref>, w czasie pobytu w Moskwie w 2007 r. chwalił również idee [[Włodzimierz Lenin|Lenina]]<ref name=autonazwa1 />. W artykule z okazji 143. rocznicy jego urodzin na stronie PSUV ukazał się artykuł, w którym stwierdzono: „Dla naszej rewolucji boliwariańskiej teoretyczne i praktyczne dziedzictwo Lenina jest niezbędne dla postępu w jego pogłębieniu, na drodze kierującej ku temu samemu socjalistycznemu horyzontowi”<ref>[http://www.psuv.org.ve/temas/noticias/22-abril-143-anos-natalicio-vladimir-ilich-lenin/ 22 de abril: 143 años del natalicio de Vladímir Ilich Lenin], PSUV, 22 kwietnia 2013.</ref>.

Menu nawigacyjne