Sodoma: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 1155 bajtów ,  6 miesięcy temu
m
-wiadomości dotyczące stanowiska Tell el-Hammam, które powinny się znaleźć w haśle o nim
(lit.)
Znacznik: Wycofane
m (-wiadomości dotyczące stanowiska Tell el-Hammam, które powinny się znaleźć w haśle o nim)
Znacznik: Ręczne wycofanie zmian
Dokładne położenie Sodomy nie jest znane, choć prowadzono poszukiwania na południowym i północnym brzegu [[Morze Martwe|Morza Martwego]]. Istnieje przypuszczenie, że jej ruiny znajdują się na dnie morza. Współcześnie Sodomą nazywa się solne wzgórze [[Wzgórze Sodomskie|Dżabal as-Sadum]] na południowo-zachodnim brzegu Morza Martwego. Sodoma została wspomniana przez Księgę Rodzaju (Rdz 10,19; 13,10–12; 19,24–25) w kontekście osiedlenia się [[Lot (postać biblijna)|Lota]] w Kanaanie (na równinie na wschód od południowego Kanaanu, gdzie osiadł [[Abraham]]) – i późniejszym zniszczeniu miasta przez deszcz siarki i ognia<ref name="Negev397"/>.
 
W 2021 roku opublikowano wyniki badań nad zniszczeniem przez meteoryt w połowie XVII wieku p.n.e. [[Tell el-Hammam]] położonego w ujściu [[Jordan (rzeka)|Jordanu]], co zapoczątkowało dyskusję na temat genezy przekazu biblijnego o unicestwieniu Sodomy<ref>T.E. Bunch i in.,[https://www.nature.com/articles/s41598-021-97778-3 ''A Tunguska sized airburst destroyed Tall el-Hammam a Middle Bronze Age city in the Jordan Valley near the Dead Sea''], „Scientific Reports” 11 (2021).</ref>.
==Poszukiwania archeologiczne==
Wg opublikowanych 20 września 2021 roku przez grupę naukowców<ref>Ted E. Bunch, Malcolm A. LeCompte, A. Victor Adedeji, James H. Wittke, T. David Burleigh, Robert E. Hermes, Charles Mooney, Dale Batchelor, Wendy S. Wolbach, Joel Kathan, Gunther Kletetschka, Mark C. L. Patterson, Edward C. Swindel, Timothy Witwer, George A. Howard, Siddhartha Mitra, Christopher R. Moore, Kurt Langworthy, James P. Kennett, Allen West & Phillip J. Silvia</ref> w [[Nature|"Nature: Scientific Reports"]] wyników badań<ref>https://www.nature.com/articles/s41598-021-97778-3</ref> pozostałości największego ośrodka południowego [[Lewant]]u – miasta Tall el-Hammam<ref>31°50′25″N 35°40′27″E</ref> leżącego na południu [[Dolina Jordanu|Doliny Jordanu]] na północny wschód od wybrzeża [[Morze Martwe|Morza Martwego]] zniszczonego w [[epoka brązu|epoce brązu]] (ok. roku 1650 p.n.e.) najprawdopodobniej przez eksplozję [[meteoryt]]u na miarę [[meteoryt tunguski|meteorytu tunguskiego]], opowieści o tym kataklizmie mogły stać się inspiracją do powstania biblijnej przypowieści o zniszczeniu Sodomy. Badania pokazały, że w dolinie w pasie o szerokości ok. 30 km opuszczono jednocześnie ponad 100 wsi oraz 15 innych miast. Wysokie zasolenie gleby od 4 do 25% – powstałe wskutek najprawdopodobniej rozrzucenia po tej okolicy soli z Morza Martwego i jego wybrzeża wywołanego siłą tego samego wybuchu – spowodowało wyjałowienie gleby i powstrzymanie wegetacji na kilka wieków tak, że obszar ten stał się nieatrakcyjny rolniczo i pozostawał niezamieszkany przez następnych 300-600 lat.
 
== Przypisy ==

Menu nawigacyjne