Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Znaczniki: Odpowiedź Kod źródłowy
::::::* Nie widzę różnicy między połączeniami kolejowymi, autobusowymi, czy lotniczymi. To nie jest informacja ponadczasowa – by była encyklopedyczna, to powinny być zachowane wszelkie wcześniejsze połączenia, a nie tylko obecne (połączenia istniejące w 2021 roku nie są ważniejsze, z punktu widzenia encyklopedii, od tych z 2015, 2010, czy 1980). Encyklopedyczne byłoby by np. podanie, jak się liczba połączeń zmieniała na przestrzeni lat, kiedy pojawiało się, a kiedy likwidowano połączenie z jakimś ważnym ośrodkiem itp. Zaś wszelkie wykazy bieżących połączeń powinny być pomijane (tylko bieżący to zaprzeczenie encyklopedyczności). [[Wikipedysta:Aotearoa|Aotearoa]] [[Dyskusja Wikipedysty:Aotearoa| dyskusja]] 10:06, 1 lis 2021 (CET)
:::::::*Bez przesady. Idąc tym tropem myślenia, można powiedzieć, że nie powinno się wstawiać liczby ludności do infoboxu o miejscowościach czy państwach. Nie powinno się wstawiać jak najbardziej aktualnej liczby bo dlaczego liczba z 2021 roku ma być ważniejsza od liczby z innych lat? Poza tym to nie jest informacja ponadczasowa, liczba ludności zwykle jest uaktualniana cyklicznie, nieraz co roku. Czy usuniemy teraz te dane z tysięcy artykułów? Nie! Ale radzimy sobie np. poprzez wstawienie daty obok danych. I tutaj - w temacie kolejnictwa też można rozwiązać problem dokładnie w ten sam sposób. Jest lista połączeń, wymóg: źródło i data danych. [[Wikipedysta:Subtropical-man|Subtropical-man]] ([[Dyskusja wikipedysty:Subtropical-man|dyskusja]]) 17:20, 1 lis 2021 (CET)
:::::::*:Infoboks jest jednak nieco innym bytem i tam podaje się tylko aktualne informacje. Ale poprawnie powinno być, by w sekcji ludność danego artykułu były podane te wszystkie wcześniejsze dane – liczba ludności na 2020 r. nie jest ważniejsza/bardziej encyklopedyczna od liczby ludności za 2010 rok. Tak samo jak nie wymazujemy nazwisk prezydentów, bo się zmienili, tak samo nie powinny być wymazywane informacje statystyczne (przy czym te starsze informacje mogą być uwzględniane w osobnym, uszczegóławiającym artykule, Prezydenci X, Demografia Y). To jest podstawa ponadczasowości informacji, jednej z ważniejszych zasad – jeżeli dana informacja jest ważna dziś, to znaczy, że będzie ważna i za 10 lat, więc nie można jej usuwać (a jeśli nie będzie ważna za 10 lat, to znaczy, że nie jest ważna i dziś, więc w artykule nie powinna być uwzględniana). [[Wikipedysta:Aotearoa|Aotearoa]] [[Dyskusja Wikipedysty:Aotearoa| dyskusja]] 18:56, 1 lis 2021 (CET)
 
== [[Henryk Dębicki]] ==
39 657

edycji

Menu nawigacyjne