Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2021:11:06:Reprezentacja Galicji w piłce nożnej: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Reprezentacja Galicji w piłce nożnej)
Znaczniki: Odpowiedź Kod źródłowy
*:Ale to są [[Królestwo Galicji i Lodomerii|inne]] [[Galicja (Hiszpania)|Galicje]]... [[Wikipedysta:Grawiton|Grawiton]]&nbsp;<sup>[[Dyskusja Wikipedysty:Grawiton|toki!]]</sup> 21:14, 8 lis 2021 (CET)
* To, czy ww. reprezentacja była prekursorem polskiej z okresu po 1918 (moim zdaniem - w dużej mierze była) nie ma najmniejszego znaczenia dla ustalenia tego, czy reprezentacja ta w ogóle jest encyklopedyczna (w mojej ocenie - jest). Nie powinniśmy zbytnio przywiazywać się do dzisiejszego schematu, w ramach którego rozgrywki toczone są w ligach krajowych, międzynarodowych pucharach klubowych i reprezentacjach narodowych. 100 lat temu stosowano inne systemu rozgrywkowe (np. ligi regionalne); inaczej też było z meczami międzypaństwowymi - skoro bodaj w 1938 rozegrano w Bydgoszczy mecz Pomorze - Prusy Wschodnie, to niczym dziwnym nie jest reprezentacja Galicji. Szczególnie dlatego, że była to reprezentacja kraju 10-milionowego i posiadajacego w ramach Przedlitawii najszerszą autonomię. W gruncie rzeczy z prawnopolitycznego punktu widzenia w 1910 Galicja miała większe podstawy do posiadania własnej drużyny niż Szkocja. A to, że formalnie wszystko to było afiliowane przy ÖFB nie ma żadnego znaczenia wobec faktu, że zarówno tym związkiem, jak i całą Austrią i tak trzęśli Polacy, więc wobec stanowiska FIFA na całkowitej separacji federacji/reprezentacji i tak im nie zależało. Gdy zmieniły się okoliczności - podstawy do dalszego działania (jako PZPN) dawno już istniały. [[Specjalna:Wkład/94.254.165.39|94.254.165.39]] ([[Dyskusja wikipedysty:94.254.165.39|dyskusja]]) 07:43, 11 lis 2021 (CET)
*:Tyle, że w większości to jest próba wyciągania wniosków na podstawie, czyli coś czego w Wikipedii nie robimy. Nie istotne jest, czy istniała reprezentacja Pomorza, czy Galicja miała większe prawa niż Szkocja lub czy Austro-Węgrami trzęśli Polacy. Istotne jest co na ten temat mówią wiarygodne źródła. [[Wikipedysta:Aotearoa|Aotearoa]] [[Dyskusja Wikipedysty:Aotearoa| dyskusja]] 15:39, 11 lis 2021 (CET)
39 645

edycji

Menu nawigacyjne