Webmaster: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 42 bajty ,  10 miesięcy temu
poprawa linków
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(drobne redakcyjne)
(poprawa linków)
{{inne znaczenia|zawodu|[[Webmaster (magazyn)|''Webmaster'' – magazyn]]}}
 
'''Webmaster''' – projektant [[Strona internetowa|stron internetowych]]<ref>Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania ({{Dziennik Ustaw|2018|227}})</ref>. Osoba zajmująca się projektowaniem, planowaniem, utrzymaniem, rozwojem, marketingiem i administracją stron internetowych oraz [[Aplikacja internetowa|aplikacji]] w Internecie. Jest pierwszym punktem kontaktu w przypadku problemów technicznych, pytań lub sugestii dotyczących strony internetowej.
 
Termin do niedawna oznaczał jedną osobę zajmującą się projektowaniem, kodowaniem, szatą graficzną oraz aktualizacją witryny internetowej. [[Serwis internetowy|Witrynę WWW]] webmaster wykonuje na zamówienie osoby (firmy), która chce zaistnieć w sieci internetowej. Może to być jednorazowe zlecenie i wtedy praca kończy się z chwilą zaakceptowania projektu przez zamawiającego oraz umieszczenia witryny na wskazanym serwerze. Usługa może mieć też charakter ciągły – wtedy webmaster aktualizuje i rozbudowuje stronę zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem zleceniodawcy. Webmaster może także tworzyć witryny na własne życzenie i według własnego projektu. Profesjonalnie przygotowana strona powinna być przygotowana w zgodzie ze standardami określonymi przez [[World Wide Web Consortium|W3C]].
 
Odkąd do budowy atrakcyjnie wyglądającej strony nie wystarcza już sama znajomość grafiki oraz [[HTML]]/[[Dynamiczny HTML|DHTML]], coraz częściej przygotowywaniem witryn internetowych zajmują się osobne firmy zatrudniające kilka osób, z których każda specjalizuje się i odpowiada za część elementów witryny. Podział zadań jest zmienny i zależy od zainteresowań i umiejętności zatrudnionych. W firmach dodatkowo oferujących [[hosting]] i możliwość umieszczenia zamawianej strony na własnym serwerze, popularne jest rozróżnienie prac przy serwisie na te, których efekt jest wykonywany <span style="padding: 2px; border: 1px solid #AAA; background: #FFF5F5">przez serwer</span> (ang. ''[[server-side]]'') lub <span style="padding: 2px; border: 1px solid #AAA; background: #F5FFF5">przez przeglądarkę użytkownika</span> (ang. ''[[client-side]]'').
W firmach dodatkowo oferujących [[hosting]] i możliwość umieszczenia zamawianej strony na własnym serwerze, popularne jest rozróżnienie prac przy serwisie na te, których efekt jest wykonywany <span style="padding: 2px; border: 1px solid #AAA; background: #FFF5F5">przez serwer</span> (ang. ''[[server-side]]'') lub <span style="padding: 2px; border: 1px solid #AAA; background: #F5FFF5">przez przeglądarkę użytkownika</span> (ang. ''[[client-side]]'').
Najczęstsze specjalizacje to m.in.:
 
12 301

edycji

Menu nawigacyjne