Adam Michnik: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 12 bajtów ,  15 lat temu
m
poprawa linków
(→‎Działalność od 1989: źródło, ale bez spekulacji z jakiego powodu)
m (poprawa linków)
Pomiędzy [[12 kwietnia]] a [[27 czerwca]] [[1990]] Michnik wraz z trzema innymi osobami (historycy [[Andrzej Ajnenkiel]] i [[Jerzy Holzer]] oraz dyrektor [[Archiwum Akt Nowych]] [[Bogdan Kroll]]) mieli dostęp do archiwów [[Ministerstwo Spraw Wewnętrznych|MSW]]. Grupa ta nosiła potoczną nazwę "[[Komisja Michnika]]" i została powołana z inicjatywy [[Henryk Samsonowicz|Henryka Samsonowicza]]. Oficjalnym wynikiem trzymiesięcznych prac był krótki raport, stwierdzający że archiwa są niekompletne<ref>http://www.antyk.org.pl/ojczyzna/agentura/komisja.htm</ref>.
 
Zarówno jako poseł, jak i redaktor "Gazety Wyborczej" aktywnie wspierał rząd premiera [[Tadeusz Mazowiecki|Tadeusza Mazowieckiego]], jak też jego kandydaturę przeciw Lechowi Wałęsie w prezydenckiej kampanii wyborczej w [[1990]]. Po rozpadzie Komitetu Obywatelskiego i porażce Tadeusza Mazowieckiego nie angażował się już bezpośrednio w politykę, w kolejnych wyborach parlamentarnych ([[1991]] r.) nie kandydował, koncentrując się na działalności redaktorskiej i publicystycznej. Pod jego rządami "Gazeta Wyborcza" została przekształcona w najbardziej poczytną i wpływową gazetę codzienną w Polsce. Na bazie majątku tej gazety powstała spółka [[Agora SA|Agora S.A.]], która aktualnie (maj 2004) jest jednym z największych koncernów medialnych w Polsce, dysponując obok "Gazety Wyborczej" 11 tytułami miesięczników, [[portal internetowy|portalem]] internetowym [[gazeta.pl]], agencją reklamy zewnętrznej AMS oraz udziałami w kilkunastu stacjach radiowych. Sam Adam Michnik nie objął – według znanych oświadczeń udzielanych w wywiadach prasowych – ani jednego udziału w spółce "Agora", nie piastuje też, oprócz redaktora naczelnego, żadnego stanowiska zarządczego w tej spółce, co jest ewenementem w polskim życiu gospodarczym. Udziały przyznane Michnikowi są przechowywane przez "Agorę".
 
Od momentu pojawienia się określenia ''gruba linia'' w exposé premiera Mazowieckiego z września [[1989]] r., co zapoczątkowało postrzeganie tego faktu jako wprowadzenie polityki obiegowo zwanej [[Gruba kreska|grubą kreską]], jest zwolennikiem i obrońcą tego terminu. Na łamach "Gazety Wyborczej" i korzystając ze swoich osobistych wpływów starał się chronić gen. [[Wojciech Jaruzelski|Wojciecha Jaruzelskiego]] i gen. [[Czesław Kiszczak|Czesława Kiszczaka]] przed społeczno-polityczno-sądową kampanią rozliczeniową dotyczącą różnych okresów sprawowania przez nich obu funkcji partyjnych i państwowych w okresie [[Polska Rzeczpospolita Ludowa|Polski Ludowej]], postulując szybkie i sprawne rozstrzygnięcie wytoczonych im procesów karnych oraz zaprzestanie nagonki prasowej. Ważnym elementem tej akcji był głośny wywiad "Pożegnanie z bronią. Adam Michnik – Czesław Kiszczak"<ref>http://www.niniwa2.cba.pl/wywiad.html</ref> przeprowadzony przez [[Agnieszka Kublik|Agnieszkę Kublik]] oraz [[Monika Olejnik|Monikę Olejnik]] i opublikowany w "Gazecie Wyborczej" [[3 lutego]] [[2001]].
13 205

edycji

Menu nawigacyjne