Idiomorfizm: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Tilia (dyskusja | edycje)
zmiana kategorii
Linia 23: Linia 23:


[[Kategoria:krystalografia]]
[[Kategoria:krystalografia]]
[[kategoria: Minerały]]
[[kategoria: Mineralogia]]

Wersja z 21:34, 12 maj 2007

Idiomorfizm = automorfizm - występowanie minerałów w skałach w postaci kryształów o symetrii odpowiadającej ich budowie wewnętrznej (strukturze), ograniczonej płaskimi ścianami.
Kryształy wykrystalizowały wcześniej (niż kryształy innego składnika magmy), są lepiej wykształcone i zbudowane prawidłowo (zgodnie ze swoim układem krystalograficznym).

Przykład idiomorfizmu (automorfizmu) na podst. pirytu

  • Wszystkie osobniki tego samego rodzaju minerału mają taką samą symetrię, ponieważ symetria wewnętrzna jest niezmienna i kiedy się odzwierciedla w postaci zewnętrznej minerału mamy do czynienia z kryształem.
  • Mimo że ten sam minerał może tworzyć rozmaite typy kryształów, wszystkie one mają te same elementy symetrii.
  • Zawsze, gdy kryształy mogą swobodnie wykształcić swoją postać (idiomorfizm), tworzą formy prawidłowe, na których ich symetria jest dobrze rozpoznawalna.
  • Ważnym krokiem w rozpoznawaniu minerałów jest przyporządkowanie identyfikowanego kryształu do jednego z siedmiu układów krystalograficznych.
  • Jednak również idiomorficzne kryształy jednego rodzaju minerału mogą różnić się bardzo od siebie chociażby z powodu zniekształceń w czasie wzrostu, co utrudnia rozpoznanie symetrii.


Zobacz też: ksenomorfizm, pseudomorfoza, paramorfoza,właściwości fizyczne i chemiczne minerałów, polimorfizm (krystalografia), izomorfizm (krystalografia), parageneza.