Neoterycy: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 140 bajtów ,  14 lat temu
+Wergiliusz
(uzup. + edd.)
(+Wergiliusz)
 
Neoterycy zerwali z rzymską tradycją wielkich [[epos]]ów historycznych. Wzorując się na poezji [[hellenizm|hellenistycznej]], zwłaszcza aleksandryjskiej, preferowali utwory niewielkich rozmiarów, lecz wycyzelowane do perfekcji (np. jeden z nich, [[Helwiusz Cynna]], pracował przez dziesięć lat nad [[epylion]]em zatytułowanym "Smyrna"). Znamienne było przyjęcie zasady konstruowania poezji na wzór [[Kallimach]]a. Jedynym przedstawicielem neoteryków, którego utwory znamy, jest [[Katullus]]. Z innych zachowały się najwyżej kilkuwersowe fragmenty.
 
Z neoterykami sympatyzował - młody w okresie ich działalności - [[Wergiliusz]], ślady ich wpływu odnajduje się w jego twórczości.
 
Ci neoterycy byli w swoich czasach nazywani terminem łacińskim ''poetae novi'', lub greckim ''hoi neoteroi poietai'', co oznacza "poeci młodsi". Tak nazywa ich [[Cyceron]]. Właściwy termin "neoterycy" (łac. ''poetae neoterici'') został ukuty dopiero w czasach Antoninów - była nim nazywana grupa współcześnie działających poetów awangardowych.
2449

edycji

Menu nawigacyjne