Lamela: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodany 1 bajt ,  14 lat temu
polskie znaki
(link)
(polskie znaki)
U niektórych gekonów jest to podszycie palców, składające się z setek tysięcy włosków dzielących się na jeszcze mniejsze setki wypustek (szpatułki). Są one tak małe, że wykorzystują siłę oddziaływania międzycząsteczkowego, które przy takiej ilości szpatułek (do 2 milionów) pozwala gekonom poruszać się nawet po gładkich, pionowych powierzchniach takich jak szkło.
#'''W fizyce i chemii''' - regularne struktury warstwowe powstające spontanicznie lub tworzone celowo w częściowo krystalicznych - częściowo amorficznych [[ciało stałe|ciałach stałych]]. Posiadają one duże znacznie technologiczne, gdyż regularna struktura lamelarna materiałów powoduje pożądaną [[anizotropia|anizotropię]] ich własności mechanicznych, optycznych i elektrycznych.
#'''W wielu produktach przemysłowych''' lamelami nazywa się rozmaite regularne konstrukcje, np.:
::* drobne, równoległe do siebie nacięcia na bieżniku [[opona|opon]] zimowych, które pomagają lepiej zahaczać się o gładkie ośnieżone lub oblodzone powierzchnie, zwiększając jednak zużycie opony i pogarszając przyczepność na zarówno suchym, jak i mokrym asfalcie
::* konstrukcje z ustawionych pod kątem do siebie wąskich i długich desek, stosowane w meblarstwie i budownictwie - np:. lamelkowe [[żaluzje]], przegrody lamelkowe itp.
::* prążkowane wykończenie urządzeń mechanicznych zwiększające ich powierzchnię, co ułatwia wymianę ciepła z otoczeniem, zwane [[radiator|radiatorami]] lamelkowymi
26 182

edycje

Menu nawigacyjne