Wątek tkacki: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 13 bajtów ,  15 lat temu
m
m (robot poprawia: fr:Fil de trame)
==Przygotowanie==
W zależności od tego, w jaki typ krosien wyposażona jest tkalnia, wątek musi być odpowiednio przygotowany.
*Dla tkalni wyposażonej w krosna czółenkowe wątek jest "cewiony", tzn. nawijany na specjalne cewki, które potem umieszczone będą w [[czółenko|czółenku]] ręcznie lub przez automat do wymiany cewek. Wątek dla krosien czółenkowych przygotowywany jest w oddziale przygotowawczym [[tkalnia|tkalni]]. Dział ten przygotowuje również drugi układ tworzący tkaninę - [[osnowa|osnowę]]. Do przygotowania wątku stosuje się maszyny zwane cewiarkami:
*#cewiarki lejkowe - tworzą nawoje bezcewkowe do krosien ręcznych i mechanicznych z ręczną wymianą wątku. Obecnie już nie produkowane i prawie nie stosowane.
*#cewiarki automatyczne - tworzą nawoje na specjalnych cewkach drewnianych lub z tworzywa sztucznego, przeznaczone do krosien z automatyczną wymianą cewek.
*Dla tkalni wyposażonej w krosna bezczółenkowe nie ma potrzeby specjalnego przygotowania wątku. Jest on pobierany z typowych, krzyżowych nawojów stożkowych, stosowanych powszechnie w przemyśle włókienniczym. Jedynym zabiegiem jest przewijanie przędzy w celu poprawienia jakości nawojów, zmniejszenia ilości zrywów, usunięcie zgrubień i pocienień przędzy itp.
 
Na wątek stosuje się taki sam rodzaj [[przędza|przędzy]] jak na osnowę, najczęściej w tkaninach ubraniowych, [[wełna|wełnianych]] i wełnopodobnych. W tkaninach [[bawełna|bawełnianych]] i [[len|lnianych]] w celu uzyskania dodatkowych efektów czy własciwościwłaściwości stosuje się inne przędze na osnowę i inne na wątek. Na przykład w tkaninach ścierkowych czy obrusowych stosuje się osnowy z nitkowanej przędzy bawełnianej i wątek z przędzy lnianej pojedynczej.
 
[[Kategoria:Tkactwo]]

Menu nawigacyjne