Pamięć sensoryczna: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 305 bajtów ,  14 lat temu
m
drobne merytoryczne
m (drobne merytoryczne)
m (drobne merytoryczne)
'''Pamięć sensoryczna''', '''pamięć ultrakrótka''', '''STMUSTM''', '''rejestr sensoryczny''', ''pamięć zmysłów'' - systemjeden z trzech podstawowych systemów [[pamięć|pamięci]] człowieka obok [[pamięć krótkotrwała|pamięci krótkotrwałej]] i [[pamięć długotrwała|pamięci długotrwałej]]. Charakteryzuje się tym, któryże:
*ma krótki czas trwania (do ok. 0,5 sek.)
*charakteryzuje się dużą pojemnościąpojemność (niektórzy badacze podają, że magazynuje ona ok 99% nadchodzących informacji)
*służy do tego, aby [[procesy percepcji]] mogły wydobyć maksimum potrzebnej informacji z nadchodzących bodźców
*zlokalizowany jest w każdym zmyśle (każdym [[oko|oku]], [[ucho|uchu]] ...)
*przechowuje nadchodzące informacje bez zniekształceń i przetworzenia.
 
Objawami pamięci sensorycznej jest to, że gdy ktoś macha kijem rozżarzonym na końcu, to nie widzimy przesuwającego się punktu, ale kreskę ([[pamięć ikoniczna]]). Podobnie po dotknięciu czujemy przez pewien czas dotyk, mimo że nie jesteśmy już w kontakcie z przedmiotem, który nas dotknął. GdyTakże pomachamydźwięki sobiebrzmią przednam oczamiw palcemuszach -przez spostrzeżemypewien smugęczas, zachoć tymfunkcjonowanie palcem,[[Pamięć cośechoiczna|pamięci wechoicznej]] różni się od rodzajupamięci cieniaikonicznej]].
 
Informacje z pamięci ultraktótkiej przedostają się następnie do [[pamięć krótkotrwała|pamięci krótkotrwałej]].
 
Ten typ pamięci opisał [[1960]]r. [[George Sperling]]. (artykuł: "''The information available in brief visual presentations''").
 
Zobacz też: [[eksperyment Sperlinga]].
 
 

Menu nawigacyjne