Glosa (prawo): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 67 bajtów ,  14 lat temu
m
drobne redakcyjne
m (robot usuwa: es:Glosa)
m (drobne redakcyjne)
'''Glosa''' - (z [[Koine|jęz. greckiego]] γλώσσα, ''glóssa'', dosł. "język"), to naukowy komentarz do [[orzeczenie sądowe|orzeczenia sądowego]] zawierający jego krytyczną analizę. Jedna z [[prawo|prawniczych]] form dialogu (obok m.in. publikowanych orzeczeń, artykułów, analiz, opracowań i komentarzy przepisów) między [[sąd]]ami a [[doktryna prawa|doktryną prawa]]. Pierwotnie termin "glosa" oznaczał [[przypis]] odnoszący się do poszczególnych słów lub fragmentów tekstu, wprowadzany przez kopistę [[manuskrypt]]u lub czytelnika na marginesach stron książki.
 
Glosa zawiera zazwyczaj streszczenie przebiegu sprawy sądowej i pogłębiony komentarz autora (zwanego [[glosator]]em). Wywód przeprowadzony przez glosatora ukazuje punkt wyjścia rozumowania, jego przebieg oraz konkluzję odnoszącą się do glosowanego orzeczenia.
 
Glosa może być aprobująca lub krytyczna ( w pełni lub częściowo) w stosunku do komentowanego [[orzeczenie (prawo)|orzeczenia]].
----
Pierwotnie '''glosa''' - przypis, odnoszący się do poszczególnych słów lub fragmentów tekstu, wprowadzany przez kopistę manuskryptu lub czytelnika na marginesach stron książki.
 
====Zobacz też====
*[[Glosator]]
 
{{Prawo stub}}
[[Kategoria:Prawo]]
{{Prawo stub}}
{{ppraw}}
 
[[cs:Glosa]]
8412

edycji

Menu nawigacyjne