Oscylacje neutrin: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 121 bajtów ,  14 lat temu
m
brak opisu edycji
Nie podano opisu zmian
mNie podano opisu zmian
Liczba neutrin słonecznych obserwowanych w [[detektor]]ach neutrin, takich jak [[Super-Kamiokande]] jest trzy razy mniejsza od oczekiwanej wartości wyliczonej teoretycznie. Aby to wyjaśnić, zaproponowano [[teoria|teorię]], zgodnie z którą każdy stan zapachowy neutrina może przejść w inny stan na skutek propagacji. W ziemskich detektorach rejestrowane są tylko neutrina elektronowe, zatem ich liczba obserwowana na Ziemi będzie rzeczywiście trzy razy mniejsza, gdyż istnieją trzy rodzaje neutrin i statystycznie tylko jedna trzecia z nich będzie neutrinami elektronowymi.
 
Aby takie zjawisko mogło zachodzić, neutrina muszą mieć masę różną od zera. Ponieważ istnieją trzy stany zapachowe neutrin, należy przyjąć, że istnieją także trzy stany masowe, odpowiadające masom neutrin, jednak dopuszcza się czasami istnienie tak zwanych neutrin sterylnych. [[MechanikaKwantowa teoria kwantowapola]] dopuszcza, żeby stany zapachowe nie pokrywały się dokładnie ze stanami masowymi. Oznaczmy przez <math>| \nu_\alpha \rangle</math> stany zapachowe a przez <math>|\nu_i \rangle</math> stany masowe. Zachodzi wówczas:
 
::<math>| \nu_\alpha \rangle=U_{\alpha i}|\nu_i \rangle</math>
 
[[Macierz]] <math>U</math> jest nazywana ''macierzą mieszania'', gdyż określa ona, jak mocno "zmieszane" są stany neutrin (gdyby była [[macierz jednostkowa|macierzą jednostkową]], stany nie byłyby zmieszane i nie byłoby oscylacji). Biorąc pewien stan zapachowy, np. neutrina elektronowego i dokonując translacji w czasie i przestrzeni otrzymamy nowy stan, który będzie liniową kombinacją stanów zapachowych. Kwadraty modułów współczynników przy określonym stanie będą prawdopodobieństwem detekcji neutrina o danym zapachu. Należy podkreślić fakt, że stany zapachowe nie są poprawnie określonymi stanami a jedynie ułatwiają rachunki.
Macierz <math>DU</math> nazywa się nieformalnie macierzą MNS (Makiego–Nakagawy–Sakaty). Jest ona analogiczna do [[macierz CKM|macierzy CKM]] zwystępującej oddziaływańw silnychsektorze kwarkowym modelu standardowego. Zjawisko oscylacji neutrin po rax pierwszy zaproponował Pontecrovo.
 
Fakt zaobserwowania oscylacji neutrin był ostatecznym dowodem na to, że neutrina mają [[masa|masę]].
38

edycji

Menu nawigacyjne