Antysemityzm: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 119 bajtów ,  14 lat temu
m (→‎Antysemityzm w Polsce: przecinek usunięty i dodany)
W Polsce po II wojnie światowej Rosjanie opierając się na przedwojennych organizacjach komunistycznych, w których większość stanowiły osoby pochodzenia żydowskiego, wprowadzili w Polsce komunizm. Przejawiało się to m.in. nadreprezentacja osób pochodzenia żydowskiego w kierownictwie [[stalinizm|stalinowskiej]] [[Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego|bezpieki]] (do 1956 r.). Bezpieka dążyła do zniszczenia organizacji niepodległościowych i pełnego utrwalenia rządów Moskwy w Polsce. Wzmogło to resentymenty odczuwane przez społeczeństwo polskie.
 
Po 1944 r. ponownie pojawia się przedwojenne hasło [[żydokomuna|żydokomuna]]. Termin ten powrócił, ponieważ komuniści pochodzenia żydowskiego, objęli dużą liczbę stanowisk w władzach PRL. Suche dane, nie oddają odczuć społeczeństwa polskiego. Według emocjonalnej relacji ambasadora ZSRR w Polsce w 1949 r. Wiktora Lebiediewa "w MBP poczynając od wiceministrów, poprzez dyrektorów departamentów, nie ma ani jednego Polaka, wszyscy są Żydami"<ref>Polska w dokumentach z archiwów rosyjskich 1949–1953, Warszawa 2000, s. 46.</ref>. Badania IPN wskazują na znacznie mniejszą liczbę Żydów w MBP. Krzysztof Szwagrzyk, określił ich liczbę na 167 wśród 450 etatów<ref>*Krzysztof Szwagrzyk, ''Żydzi w kierownictwie UB. Stereotyp czy rzeczywistość?'', Biuletyn IPN (11/2005).</ref> w ścisłym kierownictwie MBP i według jego oceny "w świetle zaprezentowanych danych statystycznych teza o dużym udziale Żydów i osób pochodzenia żydowskiego w kierownictwie UB sformułowana została na podstawie prawdziwych przesłanek i jako taka odzwierciedla fakt historyczny..."
 
Bezpośrednio po wojnie w Polsce miał miejsce cały szereg często krwawych zajść antyżydowskich m.in. [[pogrom w Krakowie]] i [[pogrom kielecki]]. W obu pogromach dominujący był klasyczny motyw antysemicki – plotka o tzw. [[mord rytualny|mordzie rytualnym]].<ref>"Warto się jednak zastanowić, co miało decydujący wpływ na postawę sprawców pogromu. Analiza źródeł pozwala stwierdzić, że główną przyczyną opisywanych wydarzeń nie były uprzedzenia natury politycznej ("[[żydokomuna]]") ani ekonomicznej (zyski z przejęcia mienia pożydowskiego) lecz głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej, stereotypowy średniowieczny wizerunek Żyda – mordercy dzieci chrześcijańskich. W zeznaniach oskarżonych dotyczących motywacji ich działań wielokrotnie powracał wątek dzieci zabijanych w synagodze. Sprawcy nie zdawali sobie sprawy z tego, jak głęboko zdemoralizował ich dokonany na oczach społeczeństwa polskiego hitlerowski mord na Żydach, ich bezkarne masowe zabijanie." – Anna Cichopek, Pogrom Żydów w Krakowie. 11 sierpnia 1945 r., Żydowski Instytut Historyczny, 2000, ISBN 83-85888-27-6, str. 124.</ref>. Wydarzenia w Europie Wschodniej spowodowały masową emigrację Żydów do Palestyny.
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne