Chemia teoretyczna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
JAnDbot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: es:Química teórica
BotMultichill (dyskusja | edycje)
Linia 10: Linia 10:
[[Kategoria:Chemia fizyczna]]
[[Kategoria:Chemia fizyczna]]


[[bn:তাত্ত্বিক রসায়ন]]
[[cs:Teoretická chemie]]
[[cs:Teoretická chemie]]
[[de:Theoretische Chemie]]
[[de:Theoretische Chemie]]

Wersja z 13:10, 28 paź 2007

Chemia teoretyczna to dział chemii zaliczany do chemii fizycznej, zajmujący się zagadnieniami związanymi z wiedzą chemiczną od strony teoretycznej, tj. bez wykonywania eksperymentów na stole laboratoryjnym. Nie znaczy to jednak, że chemia teoretyczna ignoruje wyniki eksperymentalne - zazwyczaj stara się jednak z lepszym lub gorszym skutkiem wyjaśniać te wyniki i przewidywać efekty przyszłych eksperymentów.

W szczególności chemia teoretyczna zajmuje się następującymi zagadnieniami:

  • modelowaniem cząsteczek - to znaczy teoretycznym obliczaniem ich struktury elektronowej i przestrzennej,
  • przewidywaniem przebiegu reakcji chemicznych i teoretycznym obliczaniem ich efektów energetycznych, a także ustalaniem, czy dana reakcja ma w ogóle szansę zajść, i w jakich warunkach będzie ewentualnie zachodziła,
  • przewidywaniem właściwości chemicznych i fizycznych, a zwłaszcza aktywności biologicznej i katalitycznej związków chemicznych na podstawie ich struktury. Dotyczy to zarówno istniejących już związków, jak i związków, których jeszcze dotąd nie otrzymano.

Podstawą wszelkich obliczeń i rozwiązywania tego rodzaju problemów teoretycznych w chemii jest chemia kwantowa oraz termodynamika i kinetyka reakcji chemicznych. W obliczeniach tych dużą rolę odgrywa chemia obliczeniowa.